Content-centric and spectrum sharing heterogeneous wireless networks
İçerik merkezli ve spektrum paylaşan heterojen kablosuz ağlar
  1. Tez No: 664508
  2. Yazar: SEBAHAT SİNEM KAFILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Artan çoğul ortam içerik talebi, kablosuz ağ sistemlerini daha önce benzeri görülmemiş bir biçimde ağır bir enerji tüketim yükü altında bırakır. Ayrıca, kablosuz ağlar, kullanılan zengin çoğul ortam hizmetleri nedeniyle servis kapasitesi sınırlarına zorlanırlar. Tüm bu gerçeklere göre bu tezde içerik merkezli kablosuz ağları, dengeleme özellikli enerji ve servis kapasitesi perspektiflerinden analiz etmekte ve özellikle spektrum paylaşımlı heterojen ağ yaklaşımı üzerine ayrıntılı olarak inceleme yapmaktayız. İlk olarak uydu ağı, bilişsel radyo ve cihazdan cihaza iletim yaklaşımları ile zenginleştirilmiş bileşik bir spektrum paylaşımlı heterojen ağ modeli sağlamakta ve bu modeli tüm yönleriyle titizlikle incelemekteyiz. Çoğul ortam içeriğinin araştırmamızın yapıtaşı olması sebebiyle, yeni bir içerik modeli önermekteyiz. Ağ içi önbellekleme hem sistem kapasitesi hem de enerji tüketimi açısından içerik aktarımlarının performansını geliştirmede etkili bir yöntem olduğundan, yeni içerik modelimize dayanan önbellekleme yöntemleri önermekteyiz. Önbellek değerlendirmemizi i) işbirliği, ii) en iyileme yönlerinde genişletmekteyiz. Tüm önbellekleme çalışmalarımızı farklı sistem dinamikleri açısından derinlemesine analiz etmekte ve önerdiğimiz teknikleri alternatifleri ile karşılaştırmaktayız.
Özet (Çeviri)
The surging multimedia content demand has put wireless network systems under heavy energy consumption burden in an unprecedented manner. Besides, wireless networks are urged to the limits of service capacity due to the adopted enriched multimedia services. According to these facts, in this thesis we analyze content-centric wireless networks from trade-off natured energy and service capacity perspectives and specifically elaborate on the spectrum sharing heterogeneous networking paradigm. First, we provide a compound spectrum sharing heterogeneous network model enriched with satellite networking, cognitive radio and device-to-device paradigms and investigate this model rigorously in all aspects. Owing to the fact that multimedia content is the building block of our research, we propose a new content model. We propose caching methods based on our new content model due to the fact that in-network caching is an instrumental method to improve the performance of content transmissions in terms of both system capacity and energy consumption. We enhance our caching evaluation in two direction i) cooperation, ii) optimization. We profoundly analyze all caching verticals with respect to different system dynamics and compare our proposals to alternative techniques.