Optimization of a translating ribosomal affinity purification method
Translasyonal rıbozomların afinite saflaştırılmasının optimizasyonu
  1. Tez No: 664507
  2. Yazar: IRMAK GÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yeni teknolojiler, normal ve kanser hücrelerinde çok geniş transkriptom değişiklikleri ortaya çıkardı. Biz de kanser hücrelerinde izoform çeşitliliğinin sonuçlarını anlamakla ilgileniyoruz. Transcript çeşitliliği, Tek iplikli olgunlaşmamış mRNAların alternatif transkripsiyon başlangıç konumu, alternatif uçbirleştirme ve alternatif poliadenilasyonu sonucuunda oluşabilir. Bu izoformların kanser fenotipine nasıl katkı sağlayabileceğini anlamak için, izoformların kodlama potansiyellerini belirlemek gerekmektedir. Bu sebeple, biz burada, kalıcı olarak GFP etiketli Ribozom Protein L10A'yi ifade eden aktif ribozom komplekslerini immunoçöktürerek translasyona uğrayan mesajcı RNA'ları yakalıyoruz. Spesifik olmayan etkileşimleri en aza indirmek için magnetik boncuk konjuge monoklonal anti-GFP VHH tek domainli lama antikoru kullanıyoruz. İmmunoçöktüme sonrası, RNA izole ettik, DNA kirliliğini temizledik, cDNA sentezledik ve RT-qPCR yaptık. Optimize ettiğimiz protokol protein kodlamayan ve protein kodlayan RNAlar ile test edildi. Sonuç olarak, bu protokolün optimizasyonu, ribozomla etkileşen mRNAların bireysel ve/veya yüksek verimli analizine izin vermektedir
Özet (Çeviri)
Novel technologies revealed an immense transcriptome complexity in normal and in cancer cells. One of the reasons for this complexity is isoform variability in cancer cells. Transcript isoforms can arise due to alternative processing of the pre-mRNAs through alternative transcription start sites, alternative splicing, and alternative polyadenylation. To begin understanding how these isoforms may functionally contribute to the cancer phenotype, translation efficiency and coding potential of isoforms need to be established. Therefore, here, we optimized an assay where we captured translated mRNAs by immunoprecipitating active ribosome complexes that stably express a GFP tagged Ribosomal Protein L10A (RPL10A). We used magnetic bead conjugated Llama Anti-GFP VHH Single Domain Monoclonal Antibody to minimize unspecific interactions. Following immunoprecipitation, we isolated RNAs, cleaned DNA contamination, synthesized cDNA, and performed RT-qPCR. The optimized protocol was tested with non-coding RNAs and coding mRNAs. Hence, the optimization of this protocol allows individual and/or high throughput analysis of ribosome-associated mRNAs.