Multi-temporal stability investigation of landslides in Çağlayan dam reservoir area
Çağlayan barajı göl alanındaki heyelanların çok zamanlı stabilitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 664509
  2. Yazar: TÜMAY KADAKCİ KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALÇIN KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez çalışması, Manisa, Akhisar'da, Kayacık Nehri üzerinde yapılması planlanan Çağlayan Barajı'nın rezervuar alanındaki heyelanların çok zamanlı duraylılık değerlendirmesini kapsamaktadır. Yamaçlar, zayıf, Neojen yaşlı klastik ve karbonatlı sedimanter kayaç ardalanmalarından oluşmaktadır. Heyelanların çok zamanlı gelişiminin ve hacminin ortaya koyulması, tetikleyici faktörlerin etkisinin belirlenmesi ve gelecek yıllardaki şev koşullarının tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, yerinde jeoteknik ve jeofizik incelemeler, statik ve dinamik laboratuvar deneyler, çok zamanlı hava fotoğraflarıyla fotogrametrik analizler, stereografik projeksiyon tekniği ve nümerik modelleme yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Belirlenen heyelan hacminin doğruluğunu arttırmak için bir kaç fotogrametrik yöntemin birlikte kullanımı önerilmiştir. 1953 ve 2017 arasında meydana gelen yeniden etkinleşmiş kütle hareketlerinin, aynı hareketin daha küçük ölçekli tekrarlarından oluştuğu ve tetikleyici faktörler ile oldukça ilişkili olduğu belirlenmiştir. Kaya kütlesi ve süreksizliklerin yenilme sonrası dayanımlarının belirlenmesi için, jeoteknik şev modellerine sonlu elemanlar yöntemi (FEM) uygulanarak yapılan geri analizlere yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Gelecek yıllardaki şev duraylılığı senaryolarının deterministik analizleri, yine FEM kullanılarak yapılmıştır. Sığ toprak örtüsü ve yamaç molozu seviyesinin (0.74 m ile 8.55 m arasında) en kötü koşullarda (su seviyesi düşümü, sismik aktivite, ve şiddetli yağışların birlikte gerçekleşmesi durumu) kayabileceği belirlenmiştir. Sağlam kaya üstündeki zayıf katmanların sıyırılmasıyla bunun önüne geçilebilir. Süreksizlikler boyunca bir su sızıntısı beklenmese de, karstik boşlukların varlığı ve oldukça kırıklı kaya kütlesi, baraj rezervuar alanından su kaçaklarına neden olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation includes a multi-temporal slope stability assessment of landslides in the reservoir area of a planned Çağlayan Dam on the Kayacık River, Akhisar, Manisa. The slopes are comprised of Neogene aged clastic and carbonate sedimentary rock intercalations. It was aimed to reveal the multi-temporal evolution and volume of landsides, to determine the effect of triggering factors, and to estimate the future slope conditions. In this study, in-situ geotechnical and geophysical surveys, static and dynamic laboratory testing, photogrammetric analyses with multi-temporal aerial photography, stereographic projection technique and numerical modeling methods were combined. A combination of several photogrammetric techniques to enhance the accuracy of the landslide volume estimation were recommended. It was determined that the reactivations between 1953 and 2017 are the repeated development of the same type of movement in smaller scales and closely related to the triggering factors. A new approach to back analyses to estimate the post-failure strength of joint and rock mass properties using the finite element method (FEM) on geotechnical slope models was developed. Deterministic analyses of future slope stability scenarios were also performed with FEM. It was determined that shallow topsoil and debris cover (0.74 m to 8.55 m) can collapse at the worst conditions (drawdown, seismic activity, and heavy rainfall simultaneously). It can be avoided by trimming the upper weak layers. Although seepage along discontinuities is not expected, the presence of karstic gaps and the intensely faulted rock mass will provide leakage from the dam reservoir.