Finding an energy efficient path for a plug-in electric vehicle via speed optimization
Fişli elektrikli araçlar için hız optimizasyonu ile enerji tüketimini enazlayan yol bulma
- Tez No: 664513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Başlangıç ve bitişi önceden karar verilmiş bir ağ üzerinde, gidilecek yolu, her yol bölmesi üzerindeki hızı, aracı şarj etmek için durulacak istasyonları ve şarj miktarlarını belirleyen, fişli elektrikli araçlar için toplam enerji tüketimini enazlayan problem üzerinde çalışılmıştır. Her yol parçasında hız sınırları belirlenmiş, tüm yol için zaman kısıtı verilmiştir. Ikinci dereceden konik programlama, matsezgisel, değişken komşu arama algoritmaları çözüm yöntemleri olarak kullanılmıştır. Çözüm kalitesi ve hesaplama zamanları belirlenen çözüm yöntemleri için farklı örnekler üzerinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Given an origin-destination pair over a directed network, the problem of determining a path joining origin and destination, the speed of a plug-in electric vehicle on each road segment, i.e., arc, along the path, the charging stations the vehicle will stop by, and how much to recharge at each stop so as to minimize the total amount energy consumption of the vehicle is considered. There are speed limits on each road segment, and the vehicle has to arrive at the destination on or before a given time-limit. For this problem, firstly, a mixed-integer second order cone programming formulation is proposed. Secondly, to be able to solve larger size instances, a matheuristic is developed. Lastly, a variable neighborhood search (VNS) heuristic is designed for this problem. Solution quality and computation times of the heuristics and the exact algorithm are compared on different instances.