Pestrans: A software developed for assessing the fate and transport of pesticides in soil environment
Pestrans: Pestisitlerin topraktaki akıbetinin ve taşınımının değerlendirilmesi için geliştirilmiş bir yazılım
- Tez No: 664512
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye'de bitki koruma ürünlerinin aşırı miktarda ve kontrolsüz kullanımı, pek çok pestisitin toprak ve yeraltı suyu kirliliğine yol açması sebebiyle en kritik konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu tezin temel amacı, tarımsal topraklarda uygulanan pestisitin akıbetinin ve davranışınının anlaşılmasını sağlayacak bir bilgisyar tarama modeli geliştirmektir. PESTRANS GUI adı verilen bir bir kullanıcı arayüzü ile engre edilen bu tarama modeli kullanıcının pestisitleri hareketlilik, buharlaşma ve dayanıklılık özelliklerine sınıflamasını ve kirlilik potansiyellerini belirlemesini sağlamaktadır. PESTRANS GUI modeli daha önce Ünlü et al. (1995) tarafından FORTRAN dilinde geliştirlen pestisit taşınım modelinin sayısal çözümlerine dayalı olarak tasarlanıp geliştirilmiş bir modeldir. PESTRANS GUI, gerçek durum pestisit uygulama senaryolarının matematiksel modelinin sayısal çözümlerini sağlamak için Finite-Difference yöntemini kullanan Python Tkinter araç seti üzerine inşa edilmiş tek boyutlu bir simülasyon modelidir. PESTRANS GUI'nin yeni versiyonu eski versiyonuna göre sayısal hesaplama olarak daha hızlı ve verimlidir. PETRSANS GUI'nin , 1 m toprak derinliğinde, 10 yıllık gerçek zamanlı pestisit taşınım simülasyonu için standart bilgisayarlardaki hesaplama hızı CPU zamanı olarak 5,5 saniyeden azdır. Geliştirilen model kullanılarak Türkiye ve AB'de araştırmalarda öncelikli kimyasallar olarak sınıflandırılan yirmi dört pestisitin akıbeti ve davranışı hareketlilik, buharlaşma ve dayanıklık açısından ayrıntılı incelenmiştir. Simazin, atrazin ve diuron gibi pestisitlerin daha yüksek yeraltı suyu kirliliği potansiyeline sahip olduğu kanıtlanmıştır. Heptaklor epoksit ve kinoksifen gibi pestisitler ise yüzey suyunda yüksek kirlilik potansiyeli sergilemiştir. Bu öncelikli pestisitlerin olumsuz çevresel etkilerini giderececek şekilde kullanımlarının yeniden düzenlenmesi veya yasaklanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Excessive and uncontrolled use of plant protection products in Turkey caused major concerns as many pesticides proved to possess hazardous impact on soil and groundwater systems. The main objective of this thesis is to develop a computer screening model that has capabilities to simulate fate and transport of pesticides in soil. The developed computer model integrated with a graphical user interface, named as PETRANS GUI, enables users to screen pesticides based on mobility, volatility, persistence, and determines their pollution potential. PETRANS GUI model development was based on an earlier FORTRAN source code that was created by Ünlü et al. (1995). Source code algorithms were reconstructed on an up-to-date programming language, python, to facilitate construction of a new version of PETRANS screening model, which is computationally more robust and efficient than its earlier version. PESTRANS GUI is a 1-D simulation toolkit which utilizes finite-difference method to provide numerical simulations of real case pesticide application scenarios on agricultural soils. Computational speed of PETRSANS GUI, on standard PC, was less than 5.5 seconds CPU time for 10 years real-time pesticide simulation of 1-m soil depth. The model assessed fate and transport behavior of 24 priority pesticides in Turkey and the EU, in terms of mobility, volatility and persistence. Pesticides such as simazine, atrazine and diuron proved to have higher groundwater pollution potential. Whereas pesticides; heptachlor epoxide and quinoxyfen demonstrated high pollution potential to surface water. It is important to re-regulate or ban the use of these priority pesticides for eliminating their adverse environmental impacts.