Design of a test rig for performance test of plastic gears with assembly errors
Montaj hataları olan plastik dişlilerin performans testi için test cihazı tasarımı
- Tez No: 664517
- Danışmanlar: PROF. Dr. NİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dişliler, birçok makinenin en önemli bileşenleridir ve genellikle torku ve hareketi birlikte iletmek için kullanılır. Konserve açıcılardan uçak gemilerine kadar çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Hafif yük uygulamalarında kullanılan metal dişliler son zamanlarda yerini plastik dişlilere bırakmaktadır. Bununla birlikte, plastik dişlilerin tasarım metodolojileri henüz tam olarak oluşturulmamıştır ve bu plastik dişlilerin, güvenilir tasarım metodolojisi ve yük altında güvenilir performans için deneysel olarak test edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, farklı çalışma koşullarında diş kırılma modları ve yüzey aşınması gibi farklı performans ölçümleri için plastik dişlilerin test edilmesi için güç devridaimli (arka arkaya) bir dişli test teçhizatı tasarlanmıştır. Bu çalışma koşullarından bazılarında dişlilerde imalat hataları ve/veya şaft ve dişli kutularının montaj hataları olabilir. En yaygın olarak bilinen montaj hataları, merkez mesafesi hatası ve dişli kutusunun iki farklı düzlemindeki dişli şaftları arasındaki yanlış hizalama hatalarıdır tasarlanmakta olan dişli test donanımı, çoğu dişli kutusu uygulamasında karşılaşılan olası montaj hatalarının simülasyonu için test dişli millerini doğru bir şekilde ayarlarken dişli millerine belirtilen torku uygulamak zorundadır. Tork, iki dişli kutusu arasındaki flanş kaplini döndürülerek uygulanır ve kullanılan maksimum tork, 960 rpm dönüş hızı ile 20Nm'dir. Yukarıda belirtilen en yaygın montaj hataları için farklı ayarlama mekanizmaları 3 boyutlu katı modelleme yazılımında tasarlanmış ve test edilmiştir. Bu ayarlama sistemlerinin simülasyonunun, montaj hatalarının kontrollü ayarlanması için etkili ve güvenilir olduğu, dolayısıyla aynı test teçhizatı üzerindeki dişlilerin kontrollü testi için gösterildi.
Özet (Çeviri)
Gears are the most important components of many machines and are usually used to transmit torque and motion together. They are used in various applications starting from can openers to aircraft carriers. Metallic gears used in light load applications are recently being replaced by plastic gears. However, design methodologies of plastic gears are not well established yet and those plastic gears need to be tested experimentally for reliable design methodology and reliable performance under load. In this study, a power circulating (back to back) gear test rig is designed for testing plastic gears for different performance measurements like tooth failure modes of bending and surface wear under different operating conditions. Some of these operating conditions may have manufacturing errors of gears and/or assembly errors of the shafts and gearboxes. The most widely known assembly errors are the center distance error and misalignment errors between the gear shafts in two different planes of the gearbox. The gear test rig being designed is required to apply specified torque on the gear shafts while accurately adjusting the test gear shafts for simulation of the likely assembly errors met in most gearbox applications. The torque is applied by twisting the flange coupling between two gearboxes and the maximum torque used is 20Nm with the rotational speed of 960 rpm. Different adjustment mechanisms have been designed and tested on 3-D solid modeling software for the most common assembly errors mentioned above. The simulations of those adjustment systems are shown to be effective and reliable for controlled adjustment of the assembly errors hence for the controlled testing of gears on the same test rig.