Kronik hastalığa sahip olan bireylerin Covid-19 salgını sürecinde yaşadıkları sorunlarla başa çıkma tutumlarının incelenmesi
Examining to the attitudes of individuals with chronic diseases to cope with the problems experienced in the Covid-19 outbreak process
  1. Tez No: 664537
  2. Yazar: CEREN ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYRA LOTFI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan araştırma, İstanbul'un Çatalca İlçesinde bulunan Çatalca Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne, COVİD-19 Salgının ülkemizde görülmeye başladığı 11 Mart 2020-30-10.2020 tarihleri arasında herhangi bir sebep ile başvuru yapan kronik hastalığa sahip 18 yaş üstü bireyler olarak belirlenmiştir. Çatalca Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünün Çatalca ve Büyükçekmece İlçesi olmak üzere iki (2) ilçeye hizmet vermesi dolayısıyla araştırma, iki(2) ilçeden başvuru yapan kronik hastalardan oluşmaktadır. Araştırmada belirtilen özelliklere sahip çalışmaya katılım konusunda gönüllü, doğru iletişim kurulabilen bireyler araştırma kapsamına alınmıştır. Katılımcılar, kronik hastalığa sahip olan bireyler olarak belirlenmiş ve toplam 200 bireyden oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgiler Formu ve Baş Etme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada demografik değişkenler ve bireylerin baş etme tutumlarına göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada, değişkenler normallik varsayımını karşıladığı için analizler kapsamında parametrik testlerden yararlanılmıştır. Bu kapsamda bağımsız değişkenin 2 gruptan olduğu değişkenlere göre başa çıkma tutumları karşılaştırılırken bağımsız örneklemle t testi, bağımsız değişkenlerin 3 ve daha fazla gruba ayrıldığı değişkenlere göre başa çıkma tutumları karşılaştırılırken tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizinde anlamlı farklılık bulunan değişkenler için post-hoc testlerden bonferroni testi kullanılarak farkın kaynağı belirlenmiştir. COVİD-19 salgını sürecinde kronik hastalığa sahip olan bireylerin başa çıkma tutumlarında, evli olanların yaklaşım puan ortalamaları dul olanların ortalamasından anlamlı olarak daha yüksek olduğu, ilkokul mezunlarının kendine ceza puan ortalamaları ortaokul mezunu olanların ortalamasından anlamlı olarak daha yüksek olduğu, maddi durumu yüksek olanların ortalamasının maddi durumu düşük ve orta olanlara göre daha yüksek olduğu, düzenli tedavi alan bireylerin, tedavi almayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek ortalamaya sahip olduğu, dış faktörlerden etkilenen bireylerin etkilenmeyenlere göre anlamlı olarak daha yüksek ortalamaya sahip olduğu ve olumsuz düşünceleri bulunanların ortalamasının olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Başa çıkmada, kitle iletişim araçlarının etkisine göre yapılan karşılaştırmada, kitle iletişim araçlarından etkilenen bireylerin etkilenmeyenlere göre anlamlı olarak daha düşük olduğu, sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarından destek alma durumuna göre başa çıkma tutumlarının incelenmesinde ise destek alanların ortalaması, destek almayanların ortalamasından anlamlı olarak daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted among patients with chronic diseases over the age of 18, who had applied to the Catalca Social Service Center Directorate in Catalca, Istanbul, for various reasons between 11th March 2020, when COVİD-19 epidemic began in our country, and 30th October 2020 . The patients had applied from 2(two) different districts because Catalca Sosyal Hizmet Merkezi Mudurlugu provides service to both Catalca and Buyukcekmece. Individuals who have the specific symtomps, with proper communication volunteered to participate in the study. 200 Individual participants were identified with chronic diseases. Demographic Information Form and Coping Scale were used as data collection tools and parametric tests were used in the analysis, since the variables met the assumption of normality. Two types of tests were conducted based on the subject groups,to compare the coping attitudes based on the independent variable sampling. A T-Test was used when the participation was between 2 groups whereas a One-Way analysis of variance was used when when the participation was between 3 groups. The differential source was determined using a bonferroni test, one of the post-hoc tests, for variables with significant differences in the variance analysis. In the coping potential attitude of individuals with chronic diseases during the COVİD-19 epidemic process, the approach average scores of the married people was dramatically higher than the average of widows', the average self-punishment of primary school graduates was considerably higher than the average of those with secondary school, the average of those within a high wealthy situation was individuals who received regular treatment had a significantly higher average than those who did not receive treatment, that individuals affected by external factors had a high-key superior average than those who were not affected, and those who had negative thoughts had a considerable extent higher average than those who had negative thoughts has been found. In the contrast made according to the effect of mass communication in coping potential, individuals have affected by mass media are significantly lower than those who are not affected, while the average of those receiving support is considerably lower than the average of those who do not receive support when examining their coping potential attitudes according to the status of receiving support from civil society organizations and public institutions. has been found.