Sağlık çalışanlarının COVID-19 korku düzeylerinin ruhsal durum, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of healthcare professionals' COVID-19 fear levels on mental status, sleep quality and quality of life
  1. Tez No: 704453
  2. Yazar: HURİYE TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sağlık çalışanları COVID-19 salgın sürecinde, toplum sağlığı için büyük bir özveri ile çalışırken kendi sağlıklarını riske edecek durumlara maruz kalabilmekte, kısa ve uzun vadede psikolojik olumsuz etkilenmeler yaşayabilmektedir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yaşadıkları COVID-19 korkusunun, ruhsal durum, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 331 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF-36) doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: During the COVID-19 epidemic, healthcare professionals may be exposed to situations that will put their own health at risk, while working with great devotion for public health, and may experience negative psychological effects in the short and long term. In this study, it was aimed to evaluate the effect of the fear of COVID-19 experienced by healthcare professionals on mental state, sleep quality and quality of life. Material and Method: This study was carried out with 331 healthcare professionals working in Konya City Hospital who agreed to participate in the study. Sociodemographic data forms, COVID-19 Fear Scale, Beck Anxiety Scale (BAI), Beck Depression Scale (BDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), and Short Form-36 Quality of Life Scale (SF-36) were filled in by all participants. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data.