Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin fanatiklik düzeyinin araştırılması: Gazi Üniversitesi örneği
A research of fanatic level of Sports Sciences Faculty students: Gazi University case
  1. Tez No: 664541
  2. Yazar: AHMED SADEQ NIYAZI AL-SARRAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Spor adamı yetiştiren, Beden eğitimi öğretmeni, Antrönör, Rekreasyon lideri ve Spor Yöneticisi olan bu insanların bu alanda bu camiada örnek olması bakımından gelecekte bunların henüz okurken lisans eğitimi dönemlerinde fanatizm düzeylerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda tedbirlerin alınması önerilerinde bulunulması ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin fanatiklik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 147'si erkek (%60,7), Xyaş=24,84±3,79 95'i kadın (%39,3), Xyaş=22,66±3,28 olmak üzere toplam 242 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile Taşmektepligil, Çankaya ve Tunç (2015) tarafından“Futbol Taraftarı Fanatiklik”ölçeği kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi için Microsoft Excel, ve SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. İlk olarak araştırmada kullanılan ölçeğe ilişkin cronbach alpha iç tutarlık katsayıları incelenmiş ve değerlerin .80 ile .89 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Normallik analizleri için Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra ikili grup karşılaştırmalarında T-Testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise One-Way Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi neticesinde farkın kaynağını belirlemek adına post-hoc Tukey testi kullanılmıştır. Bununla birlikte yaş değişkeni ile ölçek arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda, fanatiklik ölçeği ile demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the level of fanaticism in the undergraduate education periods of these people who are training sportsmen, physical education teachers, trainers, recreation leaders and sports managers in the future to set an example in this community in this field and the aim of this study is to examine the fanaticism levels of the Faculty of Sport Sciences students according to various variables. For this purpose, 147 of them were male (60.7%), Xage= 24.84±3.79 95 were female (39.3%), who were studying at Gazi University Faculty of Sport Sciences, Xage= 22.66±3, A total of 242 students, 282 of which were voluntarily participated. The“Personal Information Form”created by the researchers and the“ Fanaticism Scale For Football Fans”scale by Taşmektepligil, Çankaya, and Tunç (2015) were used as data collection tools. Accordingly, Microsoft Excel and SPSS 22.0 programs were used for the analysis of the data obtained within the scope of the research. Firstly, the Cronbach alpha internal consistency coefficients of the scale used in the study were examined and it was determined that the values ranged from .80 to .89. Skewness and Kurtosis values were checked for normality analysis and the distribution was found to be normal. After this stage, T-Test was used for pairwise group comparisons and One-Way Anova analysis for comparisons of more than two groups. As a result of Anova analysis, the post-hoc Tukey test was used to determine the source of the difference. At the same time, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the age variable and the scale. As a result of the findings obtained within the scope of the research, it has been determined that there are significant differences fanaticism scale and demographic variables.