Kıbrıs Barış Harekâtı ve Iğdırlı Kıbrıs gazileri
Cyprus Peace Operation and Cyprus veterans of Igdır
  1. Tez No: 664542
  2. Yazar: SÜLEYMAN BETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kıbrıs Meselesi, Osmanlı Devleti'nden başlayarak günümüze kadar süren uzun süreli bir meseledir. Osmanlı Devleti'nin Akdeniz ticaretine ve siyasetine yön verdiği egemenlik sahasıdır. 1878 yılında İngiltere'ye bir antlaşma gereği bırakılmış ise de daha sonra alınamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda İngiliz sömürgesi durumunda bulunan Kıbrıs Adası'nda Rum nüfusunun Kıbrıs Türkleri üzerinde bir egemenlik oluşturma girişimi, Türkiye'nin soydaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile buradaki olaylara müdahil olmasına neden olmuştur. Söz konusu müdahillik durumu, 1950- 1974 yılları arasında bazı dönemler askeri güç gösterisi olarak görülmüş olsa da çoğunlukla uluslararası görüşmeler ile sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak Yunanistan ve Kıbrıs Rum hükümetinin Rum temsilcilerinin ENOSİS isteklerinden vazgeçmemeleri ve bu fikir uğruna Kıbrıs Türkleri üzerinde sürdürdükleri tedhiş ve mezalim politikaları Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmasına neden olmuştur. Kıbrıs Türklerinin Türkiye'den yardım alamamış olmaları durumunda Rumların ENOSİS fikri hayata geçebilir ve Kıbrıs Türkleri Kıbrıs'tan tamamen atılabilirdi. Bu nedenle Kıbrıs Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk'ünün de bir anlamda adada var olmasını ve hayatını idame ettirmesini sağlamıştır denilebilir. Bu kapsamda, Kıbrıs Barış Harekâtı ve Iğdırlı Kıbrıs Gazileri adlı çalışmanın amacı Kıbrıs Barış Harekâtı'nın gerçekleşmesine kadar geçen süreçte Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları genel durumu irdelemek, çıkarmaya gerekçe olarak gösterilen olayların bir düzen içerisinde sunulması ile çıkarmanın sebeplerini anlamayı kolaylaştırmaktır. Çalışmanın hedefi, Kıbrıs Meselesinin Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin uluslararası alanda hak ve hukuk mücadelesini ve çıkarmanın başlama ve gelişme aşamalarını irdelemektir. Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan Iğdırlı Kıbrıs gazilerinin yaşadıkları anılar ışığında çıkarmayı yaşayanların gözü ile harekâtı anlamaya yardımcı olmaktır. Bu çalışma hazırlanırken, arşiv belgelerinden, yerel ve ulusal gazetelerden, telif eserlerden faydalanılmış, Iğdır Kore ve Kıbrıs Gazileri Derneği aracılığı ile 20 Iğdırlı Kıbrıs gazisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Son olarak bu tez, nitel bir çalışma olup; yapılan çalışmada veriler doküman analizi tekniği kullanılmak suretiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cyprus question is a longstanding issue dating back to the Ottoman empire until today. It was the sovereign area where the Ottoman state dominated the Mediterranean trade and politics. Although Cyprus was left to England in 1878 as part of an agreement, it could not be taken back later. After Turkish Republic was founded, she became involved with the events in the island in order to ensure the safety of life and property of her compatriots when the Greek Cypriot attempted to create a sovereignty over the Turkish population in Cyprus which was then a British colony. Even though this involvement was occasionally seen to be a show of military power between 1950 and 1974, it was mostly tried to be achieved through international negotiations. However, the Greek and Cypriot government representatives' persistent demand for ENOSIS and continuing atrocious and brutal politics waged over Turkish population have led to Turkish military operation. The idea of the Greek Cypriot ENOSIS would have been achieved and the Turkish Cypriots completely banished from Cyprus, if they had not received support from Turkey. Therefore, it could be claimed that the Cyprus Peace Operation enabled the Turkish Cypriots to exist and survive on the island. In this context, this study, titled 'Cyprus Peace Operation and Cyprus Veterans of Igdir' aims to examine the general situation experienced by the Turkish Cypriots until the Cyprus Peace Operation and to present the reasons for the landing in an order to make it easier to understand them. The objective of the study is to examine the inception and development stages of the landing as well as the legal battle on the rights of the Turkish Cypriots in the international arena. In the light of the memories of Cyprus veterans of Igdir who took part in the Cyprus Peace Operation, it is to help to understand the landing through their eyes. In conducting this study, archive documents, local and national newspapers and copyrighted materials were used, interviews held with 20 Cyprus veterans from Igdir through the Association of Igdir and Korea Veterans. Finally, this is a qualitative study and the data was obtained by using document analysis methodology.