Filistin uydu kanallarının Arap öğrencilerin Filistin'in bölünmesine yönelik eğilimlerini şekillendirmede etkisi
The effect of Palestine satellite channels on shaping Arab students' tendencies towards the partition of Palestine
  1. Tez No: 664559
  2. Yazar: ABEDELJAWAD A. A. HUMAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN SELİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; Hamas hareketinin 2007 yazında Gazze Şeridi'ni silah gücüyle kontrol altına almasıyla başlayan Filistin iç bölünmesinden sonra çoğunluğu Filistin iç bölünmesi taraflarını takip eden Filistin televizyon kanallarının yayınları ele alınmıştır. Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesini siyasi bölünme takip etmiştir. Bu bölünme, bazı Filistin televizyon kanallarına açıkça yansıdığı gibi Filistin halkının hala yaşamakta olduğu sert sonuçları da meydana getirmiştir. Bu olay, medyanın Filistin davası pahasına partizan siyasi grupları destekleyerek misyonunu kaybetmesine neden olmuştur. İlk kez uygulanan bu çalışma; Arap öğrencilerin iç bölünme konusundaki eğilim ve bilgilerini şekillendirmede Filistin televizyon kanallarının etkisine ışık tutmayı, Arap öğrencilerin takip ettikleri Filistin televizyon kanalları ve iç bölünme konusundaki bilgi düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Arap öğrencilerin Filistin iç bölünmesi sorunuyla ilgili görüşlerini, Filistin kanallarına olan güven düzeylerini, bu kanalların mesleki standartlara bağlılıklarıyla ilgili algıyı ölçmek hedeflenmiştir. Araştırmacı, tezde yer alan çalışmanın hipotezlerine üç bölümde cevap vermeye çalışmıştır. Birinci bölümde; Filistin meselesinin tarihsel serüveni, Osmanlı döneminden günümüze kadar olan önemli dönüm noktaları, çağdaş Filistin devriminin ortaya çıkışı, Filistin Kurtuluş Örgütü, El-Fetih ve Hamas hareketleri dâhil siyasi gelişmeler literatür incelemesiyle ele alınmıştır. Çalışmada, iç bölünmenin ele alındığı birinci bölümde iç bölünme, bunun nedenleri ve Filistin meselesi üzerindeki etkisinden bahsedilmiş, ardından Filistin barış anlaşmaları ve çabalarının kronolojisine değinilmiştir. İkinci bölümde Filistin televizyon kanalları, kökenleri, hedefleri, medya politikaları ve programları üzerinde durulmuş; aynı zamanda söz konusu kanalların Filistin iç bölünmesi meselesiyle ilgili haberleri ve siyasi programları nasıl ele aldıklarına değinilmiştir. Üçüncü bölüm ise yapılan saha araştırmasının veri ve bulgularına ayrılmıştır. Bu bölümde, Filistin kanallarının Arap öğrencilerin Filistin bölünmesine yönelik tutum ve bilgilerini şekillendirmedeki etkileri Türkiye'de öğrenim gören Filistinli ve Arap ülkelerinden öğrencilerle yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin Filistin Sorunu konusunda bilgi düzeyinin yüksek olduğu, bu bilgileri ağırlıklı olarak uluslar arası medya ve Arap medyasından edindiği, Filistin Uydu kanallarının bazı kanallar dışında bilinirliğinin düşük olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların Filistin iç bölünmesi konusunda genel olarak bilgi sahibi olduğu ancak Filistin uydu kanallarının bölünme konusundaki yayınlarına yönelik bilgi düzeyinin düşük olduğu belirlenmiştir. İç bölünme konusunda öğrencilerin önemli bir bölümünün bilgisinin olmadığı, bölünme sorunundan çok İsrail saldırılarına, Kudüs haberlerine ve Filistin halkının diğer haklarına ilgi duyduğu, Filistin uydu kanallarının da bu noktada yayınlarının yeterli olduğunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the performance of Palestinian television channels That the majority of it are followed by the parties to the internal Palestinian divisionthe during the period after the internal Palestinian division that began after Hamas control Gaza strip by force of arms in 2007summer. This division was followed by a political division which the Palestinians are still living its harsh results. this division was clearly reflected on some Palestinian television channels which led to deviation them from the content of their media message in favor of promoting political parts positions at the expense of the Palestinian cause. This study which is applied for the first time considered as link between media and politics . this study aimed to highlight the influence of Palestinian television channels in shaping the trends and knowledge of Arab students about the internal division, determining the level of Arab students 'knowledge of the internal division and showing the level of students follow-up the channels - The most influential Palestinian channel. It also aimed to know the views of Arab students about Palestinian channels dealing with the issue of internal division, and to know how confident Arab students in Palestinian channels ,their credibility and their commitment to professional standards. The researcher tried to answer the hypotheses of the study that presentrd in three chapters in this thesis : The first chapter: presrnting an introduction to the historical sequence of the Palestinian issue, its most prominent events and political developments from the Ottoman era to the present day, including the emergence of the contemporary Palestinian revolution, the Palestine Liberation Organization, and the Fatah and Hamas movements. The researcher devoted an entire section during the first chapter for the internal division, in which the researcher presented the internal division, its motives and its impact on the Palestinian issue. also the researcher mentioned the chronology of Palestinian reconciliation agreements and efforts. The second chapter: included an introduction to the Palestinian television channels, their origins, objectives, media policies and programs. The role also highlighted how their news and political programs deal with the issue of the internal Palestinian division. Chapter Three: presented the data and results of the field study. In this chapter, a face-to-face questionnaire was used on Palestinian and Arab students studying in Turkey, to know the effect of Palestinian channels in shaping the attitudes and knowledge of Arab students towards internal division. The study showed that the students who participated in have a high level of knowledge about the Palestinian issue, and they obtained this information or (knowledge) mainly from the international media and Arab media, and knowledge of Palestinian satellite channels is low, except for some channels. The study also showed that the participants in general have knowledge of the internal Palestinian division, but that the level of knowledge towards broadcasting Palestinian channels on the issue of division is low. The study stated that a significant number of students do not have knowledge about the issue of internal division, and that students are more interested in the Israeli attacks, Jerusalem news, and other Palestinian rights than the issue of division. the study also showed that the Palestinian satellite channels provide enough broadcasts on this point (related to Jerusalem news, other rights of the Palestinian people, and Israeli attacks).