İslam tarihi ve sanatları alanında müzik ritüelleri: Girit Bektaşiliği örneği
Religious music rituals in history and arts: A case of Cretan (Crete) Bektashism
- Tez No: 664558
- Danışmanlar: PROF. DR. F. REYHAN ALTINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
“İslam Tarihi ve Sanatları Alanında Müzik Ritüelleri: Girit Bektaşiliği Örneği”başlıklı bu doktora tezinde; Girit adasında 1650 yılından bu yana var olan Müslüman-Türk topluluklarından biri olan Giritli Bektaşilerinin müzik ve ibadet ritüellerine ilişkin kültürel değerlerin üç bölümde incelenmesini içermektedir. Kuramsal/Kavramsal Çerçeve ve Tarihsel Perspektif başlıklı ilk bölümde Giritli Bektaşi topluluğu ile temel terim ve kavramlar eşleştirilmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde Bektaşi inanç önderleri, yerel topluluklardaki geleneksel seslendirmeler ve müzik unsurları, üçüncü bölümde ise göç sonrası inanç ve müzik unsurlarının bulguları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis titled Music Rituals in the Field of Islamic History and Arts: The Case of Cretan Bektashism, includes the examination of cultural values related to the music and worship rituals of Cretan Bektashis, one of the Muslim-Turkish communities that have existed on the island of Crete since 1650. In the first chapter titled“Institutional/Conceptual Framework and Historical Perspective”, basic terms and concepts were tried to be matched with the Cretan Bektashi community. In the second part, Bektashi religious leaders, traditional vocalizations and musical elements in local communities, and in the third part, the findings of post-migration belief and music elements are evaluated.