Sanayi işçilerinde görülen iş kazalarının sağlık okuryazarlığı ve işyeri güvenlik iklimi ile ilişkisi
Relationship between occupational accidents of industrial workers and health literacy and workplace safety climate
- Tez No: 664565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sanayi işçilerinde görülen iş kazalarının sağlık okuryazarlığı ve işyeri güvenlik iklimi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ağustos 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Bursa ili Gemlik ilçesi sanayi bölgesinde çalışan işçiler ile yapıldı. Bu kişiler çalıştıkları işyerlerinde ziyaret edildi. Çalışmaya katılmayı kabul edenlerden Sosyodemografik veri formu, İşyeri Güvenlik İklimi Ölçeği ve En Yeni Yaşamsal Bulgu Ölçeği'ni doldurmaları istendi. Bulgular: Sağlık okuryazarlık düzeyi iş kazası nedeni ile işten uzak kalan ve kalmayan çalışanlar arasında değerlendirildi ve işten uzak kalmayan çalışanlar lehine anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to research the relationship between occupational accidents of industrial workers and health literacy and workplace safety climate. Material and Method: This study was conducted with workers working in the industrial zone of Gemlik, Bursa between August 2020- December 2020. These individuals were visited in their workplaces. The volunteers were asked to fill in sociodemographic data form, Workplace Safety Climate Survey and the Newest Vital Sign Form. Results: Health literacy level was evaluated among the workers with and without days away from work due to occupational accident and the results were found significantly high for the ones without days away from work (p=0.001).