Estimation of high-frequency attenuation parameter (KAPPA) for hard rock stations of Turkish strong motion network
Yüksek frekanslı yer hareketi için sönümlenme parametresinin (KAPPA) Türk kuvvetli yer hareketi ağı sert kaya istasyonları için belirlenmesi
- Tez No: 664594
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLERCE, DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sahaya özel Fourier genlik spektrumunun (FAS'nun) yüksek frekans sönümlenme parametresi, diğer adıyla sıfır-mesafedeki kappa (κ0), kritik yapıların sismik analizinde, özellikle tasarım spektrumunun kaynak-hedef düzeltmesinde ve zemin tepki analizlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sert kaya sahalar için sıfır-mesafedeki kappa değerinin belirlenmesi daha kritiktir ancak küresel kuvvetli yer hareketi veri setlerindeki sert kaya istasyonların sayısı sınırlı olduğu için bu değerin tuttarlı bir biçimde belirlenmesi daha zordur. Bu çalışmanın amacı Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından işletilen kuvvetli yer hareketi ağına dahil sert kaya istasyonları için sıfır-mesafedeki kappa değerlerinin hesaplanmasıdır. Bu amaçla ilk 30 metredeki kayma dalgası hızı ortalaması (VS30) değerleri 740m/s'den daha yüksek olup en az 100 kayıt bulunduran 22 istasyondan 6463 kayıtın yatay bileşenleri analiz edilmiştir. Kayıtların S-dalgası kısımlarından elde edilen FAS'nun yüksek frekanslardaki sönümlenmesinin eğimi, frekans aralıkları her kayda özel olacak şekilde ve dikkatle seçilerek belirlenmiştir. Her istasyon için, kappa parametresinin merkez üssü uzaklıkları ile dağılımı incelenerek ortalama sıfır-mesafedeki kappa değeri ve bu değerdeki belirsizlik hesaplanmıştır. 22 istasyon için hesaplanan sıfır-mesafedeki kappa değerleri 0.01s ve 0.06s arası değişmekte ve literatürdeki sert kaya istasyonları için belirlenmiş değerler ile uyum göstermektedir. Analizler sonucunda, yükselen VS30 ile medyan sıfır-mesafedeki kappa değerinde zayıf bir trend ve aynı VS30 değerine sahip istasyonlardan hesaplanan kappa değerleri arasında yüksek bir saçılım olduğu gözlemlenmiştir. Anakaya üzerindeki zayıf ve yüzeysel zemin katmanların zemin büyütme etkilerinin elimine edilmesi ve hesaplanan sıfır-mesafedeki kappa değerlerinin jeolojik ve coğrafi altkategorilere ayrılması daha sağlıklı sonuçların elde edilmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Site-specific decay in the Fourier Amplitude Spectrum (FAS) at high frequencies, a.k.a. the zero-distance kappa (κ0), is frequently used in seismic analysis of critical infrastructure; especially for the host-to-target adjustment of the design spectrum and the site response analysis. The zero-distance kappa value for hard rock sites is more crucial but harder to constrain because the amount of strong-motion stations on hard-rock sites is limited in the global datasets. The objective of this study is to calculate the zero-distance kappa value for the hard rock strong-motion stations operated by the Disaster and Emergency Presidency of Turkey (AFAD). For this purpose, 6463 recordings from 22 strong-motion stations with measured average shear wave velocities at the first 30 meters (VS30) higher than 740m/s and having at least 100 records have been analyzed. The slope of the decay in the S-wave portion of the FAS (kappa) at high frequencies is determined for a carefully selected and record-specific frequency range. Variation of the kappa with epicentral distance is evaluated to determine the median zero-distance kappa and its uncertainty for each recording station. Estimated median zero-distance kappa values vary between 0.01s to 0.06s and are consistent with the limited amount of previously published data. Only a weak correlation in median zero-distance kappa is observed with increasing VS30, and a rather large scatter in kappa for the same VS30 values is observed. More robust results might be attained by isolating the site amplification effects of weak surficial layers and subcategorization based on available geological and geographical information.