Yaygın anksiyete semptomlarının yordanmasında üstbiliş, bilinçli farkındalık ve psikolojik esnekliğin rolü
The role of metacognition, mindfulness and psychological flexibility in the prediction of generalized anxiety symptoms
  1. Tez No: 664672
  2. Yazar: CEMİLE İLKNUR ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstbiliş, bilinçli farkındalık ve psikolojik esnekliğin yaygın anksiyete semptomlarını yordama düzeyini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel taramaya dayalı yordayıcı korelasyon yöntemi ile yapılmıştır. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 18-65 yaş arası 634 kişi katılmış;“Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜST-30), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Kabul ve Eylem Formu-2 (KEF-2) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Ölçeği (YAB-7)”uygulanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, üstbiliş, bilinçli farkındalık ve psikolojik esnekliğin yaygın anksiyete semptomları ile ilişkili olduğunu ve birlikte yaygın anksiyete semptomlarının % 49.9'unu yordadığını göstermiştir. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the prediction level of metacognition, mindfulness and psychological flexibility to generalized anxiety symptoms. The research was conducted with the predictive correlation method based on relational screening, which is one of the quantitative research methods. Convenience sampling method, one of the non-random sampling methods, was used. 634 people between the ages of 18-65 participated in the study;“Metacognition Questionnaire -30 (MCQ-30), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Acceptance and Commitment Questionnaire-2 (AAQ-2) and Generalized Anxiety Disorder-7 Scale (GAD-7)”were applied. Findings obtained as a result of the analyzes showed that metacognition, mindfulness and psychological flexibility were associated with generalized anxiety symptoms and together predicted 49.9% of generalized anxiety symptoms. The results of the research were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were made for future studies.