Akıllı fiş ve priz sistemi ile enerji yönetimi
Energy management with intelligent plug and socket system
- Tez No: 664673
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, elektrik tüketiminin hangi cihazlar tarafından yapıldığı tespit edilerek tüketim değerleri izlenmiş ve tasarruf yöntemleri geliştirilmiştir. Türkiye'de elektrik kullanıcıya tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki tarife üzerinden satılmaktadır. Tek zamanlı tarifede tek bir birim fiyat üzerinden elektrik fiyatı hesaplanırken çok zamanlı zarife üç farklı birim fiyat üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Elektrik, tasarruflu kullanılması gereken milli bir kaynaktır. İnsanların elektrik tüketiminden tasarruf edebilmeleri için elektrik tüketen cihazların tüketim değerlerini ayrı ayrı bilmesi gerekmektedir. Bunun için bir otomatik kimlik tanıma sistemi olan RFID teknolojisi ve akıllı priz sistemleri kullanılmıştır. Cihazın kimliği tanındıktan veya atandıktan sonra o cihazın elektrik tüketimi hakkında bilgi alınmıştır. Bu sayede kullanıcı, istediği zaman kullanabileceği elektrikli cihazları kullanırken, elektriğin ucuz olduğu saatlerde kullanım yapmaya yönlendirilmiştir. Yönlendirilme ile kullanıcının mali açıdan tasarruf etmesi sağlanmıştır. Ortalama bir aile için yalnızca çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin elektrik tüketimi, toplam tüketimin %30'una tekabül etmektedir. Çok zamanlı tarife kullanan bir aile, bahsedilen çamaşır ve bulaşık makinesini elektriğin ucuz olduğu saatlerde yani gece saatlerinde kullanarak %10-15 tasarruf edebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined by which devices the electricity consumption was made, consumption values were monitored and saving methods were developed. power users only time in Turkey and are sold out very time, including two tariff. While electricity price is calculated over a single unit price in a single-time tariff, calculations are made over three different unit prices for multi-time tariff. Electricity is a national resource that should be used economically. In order for people to save electricity consumption, they need to know the consumption values of electricity consuming devices separately. For this, RFID technology, an automatic identification system, and smart plug systems are used. After the identity of the device is recognized or assigned, information about the electricity consumption of that device is obtained. In this way, the user is directed to use electrical devices that he can use whenever he wants, when electricity is cheap. By directing, the user has been saved financially. For an average family, the electricity consumption of just the washing machine and dishwasher accounts for 30% of the total consumption. A family that uses a multi-time tariff will be able to save 10-15% by using the mentioned washing machine and dishwasher when electricity is cheap, ie at night.