Prima, Lival ve Michele Palieri üzüm çeşitlerinde metil jasmonat ve riboflavin uygulamalarının meyve kalitesine etkisi
Effect of methyl jasmonate and riboflavin applications on berry quality in Prima, Lival and Michele Palieri grape cultivars
- Tez No: 664695
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ, DR. DURAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma 2020 yılında Tokat Kazova koşullarında Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü (OKTAM) deneme bağında gerçekleştirilmiştir. Amaç, metil jasmonat (MeJA) ve riboflavin (Rbf, B2 vitamini) yaprak ve salkım uygulamalarının üzüm kalitesi ve amino asit kompozisyonu üzerine etkisini incelemekti. Çalışma, farklı dönemlerde olgunlaşan Prima, Lival ve Michele Palieri sofralık üzüm çeşitlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, asmalara MeJA 1 mM (200 g / ha) dozunda uygulanırken, Rbf 0.5 mM (100 g / ha) dozunda uygulanmıştır. Kontrol asmalarına ise sadece saf su uygulanmıştır. MeJA ve Rbf uygulamaları yaprak ve salkımlara ben düşme ve sonrasında olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Hasat edilen üzümlerde salkım ağırlığı, tane ağırlığı, çözünürlük, toplam asitlik, pH, protein, bireysel amino asit miktarları belirlendi. Ayrıca tane kabuğu renk değeri olarak CIELab, hue açısı, chroma (ΔC) değeri ve pigment içeriği ve renk indeksi (CIRG) değerleri belirlenmiştir. Tanede en yüksek protein içeriği Michele Palieri çeşidinde, en düşük Lival'de saptandı. Üzüm çeşitlerinde 17 serbest amino asit tanımlanmış ve kantitatif olarak belirlenmiştir. Glutamik asit, aspartik asit, arginin ve prolin dominant amino asitler olarak saptanırken, lisin, alanin, lösin, glisin, valin, fenil alein, izo lösin, metionin ve tiriptofan orta konsantrasyonda belirlenen amino asitler olmuştur. Amino asit miktarı en fazla kontrol uygulamasında belirlenirken bunu MeJA uygulaması izlemiştir. Amino asit miktarı 148.5 mg/100 g ile en fazla glutamik asitte (Michele Palieri, MeJA) en düşük 3 mg/100 ile triptofan'da (Michele Palieri / kontrol; Prima / Rbf) belirlenmiştir. Yüksek TSSC oranına sahip uygulamalarda prolin/arginin oranının da yüksek olduğu görülmüştür. MeJA'nın en erken olgunlaşan Prima'da amino asit konsantrasyonunu daha fazla artırdığı, daha geç olgunlaşan Lival veMichele Palieri'de Rbf'nin daha etkili olduğu saptanıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Middle Black Sea Transitional Zone Agricultural Research Institute (OKTAM) trial vineyard in Tokat Kazova condition in 2020. The aim was to study the influence of foliar and bunch applications of Methyl Jasmoanate (MeJA) and riboflavin (Rbf, vitamin B2) to vineyard on grape quality and amino acid composition. The study was carried out on Prima, Lival and Michele Palieri tablegrape varieties maturing in different periods. In the study, while MeJA was applied to vines at a dose of 1 mM (200 g / ha), Rbf treatment was applied at a dose of 0.5 mM (100 g / ha). In the control treatment, only pure water was applied to the vines. The foliar and bunch treatments of MeJA and Rbf were applied to the grapevines twice, at veraison and post-veraison. In the harvested grapes, cluster weight, berry weight, soluble solid conten, total acidity, pH, protein, free amino acid amounts were determined. In addition, CIELab, hue angle, chroma (ΔC) value and pigment content and color index (CIRG) values were determined as berry color value. Seventeen free amino acids were identified and measured quantitatively in grape cultivars. While glutamic acid, aspartic acid, arginine, and proline were determined as the dominant amino acids, lysine, alanine, leucine, glycine, valine, phenylalein, iso leucine, methionine and tryiptophan were the amino acids determined at medium concentration. The highest protein content in the berry was found in Michele Palieri variety and the lowest in Lival. Amino acid amount was most in control, followed by MeJA. Amino acid amount was determined as 188.5 mg in glutamic acid (Michele Palieri, Rbf) and 3 mg /100 g in lowest tryptophan (Michele Palieri/control; Prima/Rbf). The proline / arginine ratio was also found to be high in applications with high TSSC ratio. While MeJA application increased amino acid concentration in the earliest maturing Prima, Rbf was found to be more effective in later maturing Lival and Michele Palieri.