Anamur muzunun (Musa cavendishii) antidiabetik ve antioksidatif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of Anamur banana (Musa cavendishii) antidiabetic and antioxidative properties
  1. Tez No: 664696
  2. Yazar: FATMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Muz (Musa cavendishii) meyvesinin LC-MS/MS ile fenolik bileşikleri, toplam fenolik bileşik miktarı, toplam antioksidan miktarı , diyabette anahtar konumda olan α-glikozidaz ve α-amilaz üzerine inhibisyon etkisi ve antibakteriyel aktivitesi gibi biyoaktif özellikleri incelenmiştir. Metanol ve etanol kullanılarak elde edilen özütlerden incelenen özütler arasında metanol özütünün en yüksek toplam fenolik içeriğe sahip olduğu belirlenmiştir. İncelenen metanol ve etanol özütlerinde en fazla bulunan fenolik asit kuinik asittir. Kuinik asit bakımında metanollü özütün (6.51 ± 0.002 mg / g), etanollü özütten (4,54 ± 0,001 mg / g) daha zengin olduğu bulunmuştur. Metanol özütünün (0.23 ± 0.000 mg / g) akonitik asit içeriğinin, etanollü özütten (0.008 ± 0.000 mg / g) çok daha yüksek olduğu saptanmıştır. Amentoflavon için, metanol özütündeki içeriği (0.006 ± 0.000 mg / g), etanol özütüne (0.004 ± 0.000) kıyasla nispeten daha zengin olduğu tespit edilmiştir. Metanol özütü ayrıca hesperidin (0.015 ± 0.000 mg / g) içermektedir fakat bu bileşik etanol özütünde saptanmamıştır. Metanol, etanol ve hekzan kullanılarak elde edilen özütlerin toplam fenolik bileşik miktarları gallik asite eşdeğer olarak 0.33 – 2.12 mg/g arasında değişirken, en yüksek toplam fenolik bileşik metanollü özütte bulunmuştur. Meyve özütlerinin antioksidan kapasiteleri, DPPH yöntemine göre serbest radikal giderici etkisi 0.64-4.84 mM TE/ g özüt arasında değişirken, FRAP yönteminde indirgeme gücü kapasitesi 0.98- 6.32 mM TE/ g özüt arasında değişmiştir. En güçlü antioksidan etki her iki yöntemde de metanollü özütte gözlenmiştir. α-glikozidaz inhibisyonu IC50 cinsinden 5.45-7.45 mg/mL arasında farklılık gösterirken, α-amilaz inhibisyonu ise IC50: 9.70-13.2 mg/mL arasında değişmiştir. α-glikozidaz ve α-amilazı inhibe etmede metanollü özüt en etkili bulunmuş olup değerler sırasıyla 5.45 mg/mL ve 9.70 mg/mL tespit edilmiştir. Muz meyve özütlerinden metanol ve etanol ile edilen özüt Escherichia coli'ye karşı sırasıyla 12.73±0.35 mm ve 9.87±0.30 mm düzeylerinde antibakteriyel etki gösterirken, Staphylococcus aureus'a karşı sırasıyla 3.87±0.25 mm ve 2.43±0.21 mm olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the bioactive properties of Banana (Musa cavendishii) fruit such as phenolic compounds, total phenolic compound amount, total antioxidant amount, inhibitory effect on α-glucosidase and α-amylase, which are key in diabetes, and antibacterial activity, were investigated by LC-MS / MS. It was determined that methanol extract has the highest total phenolic content among the extracts examined from the extracts obtained by using methanol and ethanol. The most abundant phenolic acid in the methanol and ethanol extracts examined is quinic acid. In terms of quinic acid, it was found that the methanolic extract (6.51 ± 0.002 mg / g) was richer than the ethanolic extract (4.54 ± 0.002 mg / g). The aconitic acid content of the methanol extract (0.23 ± 0.000 mg / g) was found to be much higher than the ethanolic extract (0.008 ± 0.000 mg / g). For amentoflavone, its content in the methanol extract (0.006 ± 0.000 mg / g) was found to be relatively rich compared to the ethanol extract (0.004 ± 0.000). The methanol extract also contains hesperidin (0.015 ± 0.000 mg / g) but this compound was not detected in the ethanol extract. While the total phenolic compound amounts of the extracts obtained by using methanol, ethanol and hexane varied between 0.33 - 2.12 mg / g equivalent to gallic acid, the highest total phenolic compound was found in the extract with methanol. Antioxidant capacities of fruit extracts and free radical scavenging effect according to DPPH method varied between 0.64-4.84 mM TE / g extract, while reducing power capacity in FRAP method varied between 0.98- 6.32 mM TE / g extract. The strongest antioxidant effect was observed with the methanol extract in both methods. α-glucosidase inhibition varied in IC50: 5.45-7.45 mg/mL, while the α-amylase inhibition varied between IC50: 9.70-13.2 mg/mL. Methanol extract was found to be the most effective in inhibiting α-glucosidase and α-amylase, with values of 5.45 mg / mL and 9.70 mg / mL, respectively. While the extract extracted with methanol and ethanol from banana fruit extracts showed antibacterial effect against Escherichia coli at 12.73 ± 0.35 mm and 9.87 ± 0.30 mm, respectively, it was 3.87 ± 0.25 mm and 2.43 ± 0.21 mm against Staphylococcus aureus, respectively.