KASP marker-assisted selection for drought resistant potato breeding lines
Kurağa dirençli patates ıslah hatlarının KASP markör yardımlı seleksiyonu
- Tez No: 664707
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.) tahıllar dışında dünya çapında en çok üretimi yapılan bitkidir.Fakat kuraklık stresine hassatır. Kuraklık stresi patates bitkisinde ciddi verim kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla, kurağa toleranslı patates çeşitlerinin geliştirilmesi bitki ıslahında önem arz etmektedir. Moleküler markörlerin kullanılmaya başlaması ile bitki ıslahında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Fakat patates bitkisinde kuraklık stresinde verim ile ilişkilendirilmiş bir markör çalışması bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, kuraklık stresi altında yüksek verim ile ilişkilendirilmiş KASP markörlerinin valide edilmesi için önemli bir çalışma olmuştur. İlk olarak, 89 adet patates ıslah hatları 7 adet KASP markörleri ile taranmış, en az 5 KASP markörü ile kurak koşullarda yüksek verim potansiyeline sahip olan ıslah hatları seçilmiş ve sonuçlar tarla denemesi ile doğrulanmıştır. Sonuç olarak 7 adet KASP markörlerinin seleksiyon etkinlikleri %85,71 oranında doğrulanmıştır. MEÇ1668.05, MEÇ1650.01 ve MEÇ1651.03 ıslah hatları hem kontrol hemde su kısıtlaması koşullarında en yüksek verime sahip olarak yeni patates çeşitleri için aday hatlar olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Potato (Solanum tuberosum L.) is one of the major cultivated and the first non-cereal crops in the world. However, it is a susceptible crop against drought conditions. Drought stress causes great yield losses in potato plant. That's why it is very important to develop drought-tolerant potato varieties in plant breeding programs. Thanks to the discovery of molecular marker technology an important step has been taken for plant breeding. However, validated KASP marker related to the yield of potato plants under drought conditions wasn't reported. A validation step has been taken for KASP markers which are associated with yield under drought stress in the scope of this thesis. The 89 potato breeding lines were screened with 7 KASP markers, they were selected based on their high yielding potential for at least 5 KASP markers. Then the results were verified with a field trial. In conclusion, the selection efficiencies of the 7 KASP markers were verified in a %85,71 ratio. The breeding lines, MEÇ1668.05, MEÇ1650.01, and MEÇ1651.03 could be released as new cultivars as having the highest yields under stressed and non-stressed conditions.