Polikistik over sendromu, endometrioma, myoma uteri tanısı alan hastalar ile sağlıklı kadınlarda endometrial reseptivite belirteçleri olan ınterlökin-2 ve tümör nekroz faktör alfa' nın karşılaştırılması
Oxidative stress in endometrial flushing fluid of patients with polycystic ovary syndrome, endometrioma and uterine leiomyoma: comparison with healthy controls
  1. Tez No: 664706
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı polikistik over sendromu, endometrioma, myoma uteri tanısı alan hastalar ile daha önce doğum yapmış infertilite hikayesi olmayan sağlıklı kadınların endometrial yıkama sıvısında endometrial reseptivite belirteçleri olan interlökin-2 (IL-2) ve tümör nekroz faktör alfa (TNFα) düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal Metot: Bu kesitsel çalışma Ocak –Haziran 2013 tarihleri arasında PKOS (n=20), myoma uteri (n=20), endometrioma (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarını içeren 79 kasta üzerinde yapılmıştır. Ovulasyonu olan gönüllülerin orta luteal fazında endometrial yıkama sıvısı alınarak örnekler -80 derecede saklanmıştır. Tüm gruplarda hastalar tamamlanınca IL-2 ve TNFα düzeyleri çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gönüllülerin demografik verileri ve bazal serum progesteron düzeyleri arasında yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi ve bazal serum progesteron düzeyleri arasında anlamlı fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Objective of the study is to compare level of endometrial receptivity markers, interleukin-2 (IL-2) ve tumor necrosis factor alpha (TNFα), in endometrial flushing fluid of women with policystic over syndrome (PCOS), endometrioma, myoma uteri and healthy controls without infertility history. Materials and methods: This study had been conducted between january-june 2013 on 79 patients (20, 20, 19 and 20 patients in PCOS, myoma uteri, endometrioma and control groups, respectively). Endometrial flushing fluid was collected at midluteal phase from volunteers all of whom were ovulated. The samples were stored in -80 °C and then IL-2 ve TNFα test kits were studied after collection of all group's samples. Results: There were significant differences between demographic data icluding age, body mass index, gravidity and parity and basal level of serum progesterone among the groups. When level of IL-2 was compared between the each group, there were statistical significant differences between the groups but between PCOS vs. myoma uteri groups [PCOS vs.