Overexpression of SlAIM1 gene encoding R2R3 MYB transcription factor in potato under drought condition
MYB transkripsiyon faktörünün R2R3 ailesinin üyesi olan SlAIM1 geninin kuraklık koşullarında patateste ifade edilmesi
  1. Tez No: 664712
  2. Yazar: İREM AYCAN SIREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALLAH BAKHSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Ziraat, Science and Technology, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Patates, dünya çapında tarımda en çok kullanılan mahsullerden biridir. Bununla birlikte, yetiştirme sırasında patates birçok biyotik ve abiyotik stres faktörüyle karşılaşır. Tüm bu stres koşulları bitkinin normal büyüme fonksiyonlarını bozabilir ve sonunda yumru veriminde düşüşe neden olabilir. Bitkiler, stresörlere karşı moleküler düzeyde çeşitli savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Bu savunma mekanizmalarından biri gen ekspresyonundaki değişikliklerdir. Bitkilere transkripsiyon faktörlerini kodlayan gen (ler) in aktarımı, strese dayanıklı mahsul bitkilerini geliştirmek ve geliştirmek için önemli bir yaklaşımdır. MYB protein genleri, farklı abiyotik streslere yanıt olarak indüklenen veya bastırılan transkripsiyon faktörleridir. Bu çalışmada, kuraklık toleransı altındaki etkisini değerlendirmek için patatese domates SlAIM1 (ABA kaynaklı MYB transkripsiyon faktörü) geni aktarılmıştır. 35S promotörü kontrolü altında, SlAIMI geni içeren pEarleyGate 100 vektörünü barındıran Agrobacterium AGL1, patates bitkisinin yaprak, nodal, mikro yumru ve internodal eksplantlarını enfekte etmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, in vitro kuraklık koşullarında SlAIMI geninin ifadesinin arttığını göstermiştir. Bu sonuçların, MYB transkripsiyon faktörü yoluyla patates bitkisindeki kuraklığa toleransı artırma çabalarına potansiyel olarak katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Potato is one of the most widely used crop in agriculture around the world. However, during cultivation, potatoes encounter many biotic and abiotic stress factors. All these stresses can disrupt the normal growth functions of the plant and eventually cause a decrease in tuber yield. Plants have developed various defense mechanisms at the molecular level against stressors. One of these defense mechanisms is changes in gene expression. Engineering of gene(s) encoding transcription factors to plants is an important approach to enhance and develop stress tolerant crop plants. MYB protein genes have a role as a transcription factors which are induced or suppressed in reply to the different abiotic stresses. In this study, tomato (Solanum lycopersicum) SlAIM1 (an ABA-induced MYB transcription factor) gene engineered in potato to evaluate its effect under drought tolerance. Agrobacterium strain AGL1 harboring pEarleyGate 100 vector containing SlAIMI gene under the control of constitutive promoter (35S) was used to infect leaf, nodal, micro tuber and internodal explants of potato Agria cultivar. The results indicated the overexpression of SlAIMI gene under in vitro drought condition. These results are expected to potentially contribute to the efforts to increase the tolerance to drought in potatoes through the MYB transcription factor.