Leptin, obezite ve kardiyovaskuler risk faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between leptin, obesity and cardiovascular risk factors.
- Tez No: 664711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Koroner arter hastalığı insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. Koroner kalp hastalığının en önemli nedeninin ateroskleroz olduğu bilinmektedir. Çeşitli mekanizmalarla aterogenetik sürece neden olduğu düşünülen, serum leptin seviyeleri hastalarda angina pectoris ve MI' ne neden olmaktadır. Leptin adipoz dokudan üretilen ve obesite ile güçlü ilişkili bir peptid hormondur. Obez kişilerde hiperleptinemi mevcuttur ve henüz tam olarak açıklanamayan bazı mekanizmalarla endojen leptine karşı direnç söz konusudur. Yüksek leptin seviyeleri koroner arter hastalığı ve kardiyovasküler olaylarda bağımsız bir risk faktörü olarak düşünülmektedir. Çalışmamızda akut miyokart infarktüslü obez erkek hastalarda serum leptin seviyesi ile antropometrik ölçümler, kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve leptinin obez hastalarda kardiyovasküler hastalıkta patogenetik bir faktör olup olmayacağını araştırmak hedeflenmiştir. Çalışma 23 non obez (BMI 25 ve altı),24 obez(BMI 30. ve üzeri) erkek hasta olmak üzere toplam 47 olguyu kapsamaktadır.Obez ve nonobezlerde serum leptin düzeyi,lipit profili,ürik asit,CRP,.AKŞ,yaş , sigara içimi ve antropometrik ölçümler karşılaştırıldı. Çalışmamızda kardiyovasküler risk faktörleri ile leptin arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmadı. Bu konu hakkında literatürlerde farklı görüşler vardı. Vaka grublarının etnik kökeni, yaşı, obesitenin varlığı ve derecesi, komorbid hastalıkları, insülin direnci, leptin direnci ve diğer benzeri faktörleri çeşitli düşünce farklılıklarının oluşmasına neden olabilir. Obesite, antrometrik ölçümler ve leptin arasındaki pozitif yöndeki anlamlı ilişki çalışmamızda olduğu gibi birçok literatürde de benzer şekildeydi. Sonuç olarak, kardiyovasküler riski değerlendirmede pahalı sayılabililecek leptin düzeyi ölçümünün, basit bir yöntem olan antropometrik değerlendirmeye önemli derecede bir üstünlüğü yoktur diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is an important problem that threatens the human health. Atherosclerosis is known to be one of the most important factors in coronary artery disease. Serum leptin levels effect on atherogenetic process with many mechanisms and as a result these mechanism thought to lead angina pectoris and MI in clinic. Leptin is a peptide hormone strongly related to obesity and is produced by adipose tissue.In obese persons hiperleptinemy is present and there is resistance through mechanisms not yet known against endogenous leptin.High leptin value is an independent risk factor in coronary artery disease and cardiovascular problems. İncreased serum leptin concentration have been observed in patients with angina pectoral and myocardial infarcts. Our study aims to research if leptin levels can be a patogenetic factor in obese patients with myocardial infarcts and the relation between cardiovascular risk factors and by using serum leptin levels and anthropometric measurements. In our study compares 47 male patients in total from which 23 are non obese(BMI 25 and lower) and 24 are obese(BMI 30 and higher).Serum leptin level, lipid profile,uric acid,CRP, fasting glucose,age, smoking habits and anthropometric levels were measured in obese and non obese groups. In our study no statistically significant relation between cardiovascular risk factors and leptin serum levels was found.In the literature there are different opinions on this subject.Factors like ethnicity of the patients in the groups, age, obesity, komorbid disease, insulin resistance, leptin resistance can cause the difference in opinions. In many of the literature significantly positive relation similar to our study was found among obesity, anthropometric measurements and leptin. As a result when evaluating the cardiovascular risk there is no superiority in using the expensive leptin level measurement comparing to the traditional and simple anthropometric measurements.