Ortopedik Cerrahi, Genel Cerrahi ve Plastik Cerrahide İntravenöz veya Epidural Hasta Kontrollü Analjezi ile Postoperatif Ağrı Kontrolünün Retrospektif Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 664713
  2. Yazar: ESRA YAKIŞIK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: UZMAN DERYA GÖKÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Postoperatif ağrı tedavisinde hasta kontrollü anal¬jezi (HKA) uygulamaları, konvansiyonel analjezi yöntem¬lerinden daha etkindir. Daha az sedasyon ve postoperatif komplikasyonla yüksek hasta memnuniyeti sağlamaları ve hastaların iyileşme sürecine olan pozitif etkileri ne¬deniyle günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı bir eğitim ve araştırma hastanesinde postoperatif ağrı kontrolü için kullanılmakta olan HKA yöntemlerini incelemektir. MATERYAL VE METOD: Retrospektif olarakNisan 2011 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedik cerrahi, genel cerrahi, beyin cerrahi, kulak burun boğaz, göğüs cerrahi, üroloji, el cerrahi ve plastik cerrahi operasyonu uygulanmış ASA I-II-III grubu, 18 yaş üzerinde toplam 449 hastanın PCA (Hasta Kontrollü Analjezi) kayıtları incelendi. BULGULAR: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniğinde 01/04/2011 - 31/12/2011 tarihleri arasında toplam 449 hastaya postoperatif HKA tedavisi uygulandığı tespit edildi. Hastaların %67'sine Epidural HKA uygulanırken %33'üne IV HKA uygulanmıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ASA sınıfı, ameliyat gerektiren primer hastalığı, geçirdiği ameliyat, ameliyat süresi, anestezi yöntemi, postoperatif analjezi için kullanılan ilaç, ilacın tüketim miktarı, uygulanan saat, bolus VAS değerleri, postoperatif ilk 24 saatteki ek analjezik ihtiyacı, kan basıncı, nabız, solunum sayısı, yan etkiler ve hasta memnuniyeti değerlendirilmiştir. SONUÇ: Sonuç olarak; Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniğinde 01/04/2011 - 31/12/2011 tarihleri arasında elektif operasyona alınan 449 hastanın postoperatif HKA verilerinin retrospektif olarak toplanması ile yapılan çalışmada Epidural HKA'nın daha yaygın olarak kullanıldığı belirlendi ve postoperatif analjezi amacıyla uygulanan Epidural ve İV HKA protokollerinin bazı yan etkilere(bulantı-kusma,kaşıntı vb.) rağmen güvenilir, etkin memnuniyet artırıcı bir yöntem olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
AIM: Patient-controlled analgesia methods are more effective than in the conventional analgesia methods for the management of postoperative pain. Patient-controlled analgesia is often preferred that it has less sedative effect, minimum complication, high patient satisfaction and the positive effects of the healing process of patients. The aim of this study was to search the patient-controlled analgesia methods that were used for postoperative pain control in a training and research hospital. MATERIAL AND METHODS: Retrospectively we reviewed the records of patients who were ASA physical status I-II-III, older than 18 years and underwent the procedures of orthopedic surgery, general surgery, neurosurgery, ear, nose and throat surgery, chest surgery, urology, hand surgery or plastic surgery in Numune Training and Research Hospital between April 2011 and December 2011. RESULTS: A total of 449 patients administered patient controlled analgesia in Numune Training and Research Hospital between April 2011 and December 2011. 67% of patients were administered patient controlled analgesia via epidural vs. 33% of patients administered patient controlled analgesia via intravenous. Patients' age gender, ASA class, primary disease requiring surgery, method of surgery, duration of surgery, anesthetic technique, drugs used for postoperative analgesia, the amount of analgesic drug consumption, the time to administration of analgesic drug, VAS scores at bolus time, the postoperative analgesic consumption in the first 24 hours blood pressure, heart rate, respiratory rate, side effects, and patient satisfaction level were evaluated. CONCLUSIONS: As a result of the study on 449 patients administered patient controlled analgesia in Numune Training and Research Hospital between April 2011 and December 2011, the applications of patient controlled analgesia via epidural were preferred more than the application of patient controlled analgesia via intravenous.