Yeni tip bodıpy içeren iletken polimer-nanopartikül, nanokompozit filmlerin sentezi, karakterizasyonu, elektrokimyasal ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, investigation of electrochemical and antibacterial properties of conducting polymer-nanoparticles, nanocomposite films containing a new type of bodipy
- Tez No: 664715
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSEN TURAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, BODIPY içeren yeni elektroaktif M1, M2, M3 ve M4 ligandlarını ve bu monomerlerden dört farklı BODIPY/ ZnO bazlı P(M1-co-EDOT)/ZnO, P(M2-co-EDOT)/ZnO, P(M3-co-EDOT)/ZnO ve P(M4-co- EDOT)/ZnO nanokompozit kopolimer malzemeleri döngüsel voltametri tekniği kullanılarak sentezlendik. Elekrokimyasal analiz sonuçları, P(M1-co-EDOT)/ZnO, P(M2-co-EDOT)/ZnO, P(M3-co-EDOT)/ZnO ve P(M4-co-EDOT)/ZnO'nun sırasıyla 1,56, 2,51, 1,18 ve 1,12 eV'da elektronik band boşluklarına sahip olduğunu göstermektedir. Sentezlenen bileşikler Raman, 1H ve 13C NMR, FT-IR ve EDX spektroskopileri ile karakterize edildi. Sentezlenen bileşiklerin optik özellikleri UV-Vis, yüzey morfolojileri SEM ve AFM kullanılarak, araştırıldı. Sentezlenen monomerlerden M1 ve M2 kopolimer nanokompozit filmlerden P(M1-co-EDOT)/ZnO ve P(M2-co-EDOT)/ZnO'nun antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. M1, M2, P(M1-co-EDOT)/ZnO ve P(M2-co-EDOT)/ZnO inhibisyon zonları Gram negatif bakterilere karşı 26,00, 16,34, 28,8, 18,1 mm aralığında ve Gram pozitif bakterilere karşı sırasıyla 22,44, 15, 28, 24 ve 17,7 mm'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, new electroactive ligands M1, M2, M3 and M4 containing BODIPY and four different BODIPY / ZnO-based P (M1-co-EDOT) / ZnO, P (M2-co-EDOT) / ZnO, P (M3- co-EDOT) / ZnO and P (M4-co-EDOT) / ZnO nanocomposite copolymer materials were synthesized using cyclic voltammetry technique. Electrochemical analysis results, P (M1-co-EDOT) / ZnO, P (M2-co-EDOT) / ZnO, P (M3-co-EDOT) / ZnO and P (M4-co-EDOT) / ZnO respectively It shows that it has electronic band gaps at 1.56, 2.51, 1.18 and 1.12 eV. The synthesized compounds were characterized by Raman, 1H and 13C NMR, FT-IR and EDX spectroscopy. Optical properties of synthesized compounds were investigated by using UV-Vis, surface morphologies SEM and AFM. Antibacterial effects of P (M1-co-EDOT) / ZnO and P (M2-co-EDOT) / ZnO from the synthesized monomers M1 and M2 copolymer nanocomposite films were investigated. M1, M2, P (M1-co-EDOT) / ZnO and P (M2-co-EDOT) / ZnO inhibition zones against Gram negative bacteria in the range of 26.00, 16.34, 28.8, 18.1 mm and Gram against positive bacteria 22.44, 15, 28, 24 and 17.7 mm, respectively