0-6 aylık infantlarda inek sütü protein alerjisi sıklığı
Incidance of cow's milk protein allergy in infants aged 0-6 months
  1. Tez No: 664714
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İnek sütü protein alerjisi (İSPA), inek sütü proteinlerine karşı immünolojik mekanizmalar ile tekrarlayabilen bir şekilde oluşan bağışıklık yanıtıdır. Sıklığı konağın özelliklerine ve tanı için kullanılan yönteme bağlı olarak %0.5-3 ile %1.9-4.9 arasında değişmektedir. İSPA öngörüsünde kullanılmak üzere inek sütü ilişkili semptom skoru (COMiSS) geliştirilmiştir. Bu çalışmada COMiSS skorunun Türk çocuklarında kullanılabilirliğini, en uygun kesme değeri belirlemek ve 0-6 aylık infantlarda İSPA sıklığını bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: COMiSS skorlama sisteminin Türkçe versiyonu daha öncesinde kesin İSPA tanısı almış olgulara ve kontrol grubuna uygulanarak en uygun kesme değeri belirlendi. 01 Ağustos 2019-31 Mart 2020 tarihleri arasında hastanemizde doğmuş sağlıklı yeni doğanlar, 6 aylık olana kadar aylık İSPA ile ilgili şikâyetler açısından sorgulandı. Şikâyeti olan bebeklerin ayrıntılı anemnezleri alınarak fizik muayenesi yapıldı. Olgulara COMiSS skoru uygulandı. COMiSS skoru kesme değerin üstünde olan ve kanlı gaytası olan olguların hemogram, total İgE, süt ve yumurta spesifik İgE ve deri prick testi tetkikleri yapıldı. Eliminasyon ve yükleme diyeti ile İSPA tanısı kesinleştirildi. Bulgular: Çalışmaya daha önce İSPA tanısı almış 38 olgu ve kontrol grubu olarak 38 sağlıklı olgu alındı. İSPA grubu ve kontrol grubunun yaş ve cinsiyet özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cow's milk protein allergy (CMPA) is an immune response that occurs repetitively against cow's milk proteins by immunological mechanisms. Its Incidance varies between 0.5-3% and 1.9-4.9% depending on the characteristics of the host and the method used for diagnosis respectively. Cow's milk-related symptom score (COMiSS) was developed to predict CMPA. In this study, we aim to find the incidance of CMPA in infants aged 0-6 months, to determine the most suitable cutt-off value and the usability of COMiSS in Turkish children. Materials and Methods: The most appropriate cut-off value was determined by applying the Turkish version of the COMiS Scoring system to patients with a definite diagnosis of CMPA and the control group. Healthy newborns who were born in our hospital between 01 August 2019 and 31 March 2020, were questioned for complications that were related to CMPA monthly up to 6 months. Detailed anamnesis of the babies with complaints was obtained and physical examinations were performed. COMiSS were applied to the cases. Hemogram, total IgE, milk, and egg specific IgE, and skin prick tests were performed in patients who had had COMiSS above the cut-off value. The diagnosis of CMPA was confirmed with elimination and challenge diet. Results: 38 patients who were previously diagnosed with CMPA and 38 healthy subjects, as the control group, were included in the study. The age and gender characteristics of the CMPA group and the control group were similar.