Hayvansal atık kaynaklı anaerobik fermantasyona dayalı biyogaz tesisinde işletme maliyetlerini etkileyen parametrelerin irdelenmesi
Investigation of parameters affecting the operational costs in anaerobic fermantation biogas plant based on animal waste
- Tez No: 664718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişen teknoloji ve artan nüfusla beraber gerekli olan enerji ihtiyacı sürekli artmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmadığı takdirde, dünyamızı daha yaşanılır bir hale getirmek ve gelecek nesillere daha güzel yarınlar bırakabilmek her geçen gün daha da zorlaşacaktır. İşte bu noktada doğanın kendi içinde bulunan, atıkları yok ederek doğaya verilen zararı minimize eden ve doğanın döngüsüne yardımcı olarak enerji üretme imkanı ve“Geleceğin yakıtı”olarak da adlandırılan enerji kaynağı olan“biyogaz”devreye girmektedir. Bu tesislerin kurulabilmesi, yatırımcıların ilgisini çekebilmesi için ticari olarak karlılığının da yüksek olması gerekmektedir. Bu çalışmada hayvansal atık kaynaklı 2 MW çalışma kapasitesine sahip anaerobik fermantasyona dayalı bir biyogaz tesisinin işletme maliyetlerinin farklı varyasyonları ve bunların fizibiliteye olan etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing technology and the increasing population, the energy requirement is continuously increasing and if it is not met from renewable energy sources, it will become more difficult to make our world more livable and to leave more good tomorrows for future generations. At this point, the“biogas”, which is the energy source in the nature itself, which is also called the ın fuel of the future ın, minimizes the damage to the nature by minimizing the waste and assisting the cycle of nature. In order to establish these facilities and attract the interest of investors, commercial profitability should be high. In this study, different variations of operating costs of a biogas plant based on anaerobic fermentation with 2 MW working capacity from animal waste and their effects on the feasibility will be examined.