Daimi mıknatıslı senkron motorun referans hız takip sistemiiçin pı ve kayan kipli kontrolcü tasarımı ve kıyaslanması
The desing and comparison of the pi and sliding modecontroller for the reference tracking speed system of thepermanent magnet synchronous machine
  1. Tez No: 664752
  2. Yazar: GÖKAY İŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Daimi mıknatıslı senkron motorlara (DMSM) ilişkin araştırmaların hızlı gelişimi ve kullanımının her alanda yaygınlaşması sebebiyle bu motorlara ilişkin kontrol metotlarının önemi ön plana çıkmıştır. Son yıllarda gelişen teknoloji, daimi mıknatıslı senkron motorlar üzerindeki araştırmalar daha da hız kazanmış ve alan yönlendirmeli kontrol (AYK) ve doğrudan moment kontrollü (DMK) yöntemler üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde sistemlerin referans hıza ulaşması ve değişken yüklere karşı moment kontrolünde daha verimli sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bu tezde alan yönlendirmeli kontrolün Matlab/Simulink modeli oluşturulmuş ve alan yönlendirmeli kontrol ile referans hız takip sistemi için Matlab/Simulink de hem klasik bir PI denetleyici hem de ileri seviye bir kontrol yöntemi olan kayan kipli kontrolör (KKK) tasarlanmıştır. Benzetim çalışmaları ile elde edilen motor kontrol performansları, yükselme zamanı, yerleşme süresi ve kalıcı hal hatası kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme kriterlerine göre KKK'nın klasik bir PI denetleyiciye göre avantajlarının olduğu gözlemlendi. KKK ile kontrol edilen bir DMSM'nin klasik PI ile kontrol edilen DMSM'ye göre daha stabil olduğu ve dış bozuculara karşı daha gürbüz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of control methods for permanent magnet synchronous motors (PMSM) has come to the fore with effect of prompt improvements of researches and the widespread use of it in all areas. During the recent years developing technology, researches on permanent magnet synchronous motors have more accelerated and efficient results in terms of reaching the reference speed and response time to variable loads have begun to be obtained thanks to studies conducted on field oriented control (FOC) and direct instant control (DTC) methods. In this thesis, Matlab / Simulink model of field oriented control was designed, and a classical PI controller and sliding mode controller (SMC) which is an advanced control method were designed in Matlab / Simulink for field oriented control and reference speed tracking system. The PMSM performances which are obtained through experimental studies were evaluated according to rising time, settling time and steady state error criterias According to the evaluation criterias, the advantages of the SMC were observed over a conventional PI controller. It was observed that a system controlled by SMC is more stable than a system controlled by a conventional PI and is given clearer responses to external interfering signals.