Sulu ortamdaki Cd2+ ve Co2+ ağır metal iyonlarının Castanae sativa (kestane) kabuğu ile önderiştirilmesi ve tayininin incelenmesi
Investigation of preconcentration and determination of Cd2+ and Co2+ heavy metal ions in aqueous medium by Castanae sativa (chestnut) shell
- Tez No: 664751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, sulu ortamda bulunabilen Cd2+ ve Co2+ metal iyonlarının bulundukları sulu ortamdan katı faz ekstraksiyonu yöntemi ile önderiştirilerek uzaklaştırılması için gereken optimum şartlar belirlenmiştir. Katı faz olarak bir biyo-adsorban olan kestane kabuğu kullanılmıştır. Cd2+ ve Co2+ metal iyonları içeren analit çözeltilerde, çözelti pH'sının etkisi, örnek hacmi, elüent hacmi, akış hızı, ortak iyon etkileri ve yabancı iyonların etkileri kolon yöntemiyle incelenerek optimizasyon sağlanmıştır. Sulu ortamda bulunan, Cd2+ ve Co2+ metal iyonlarının derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem gerçek su örneklerinde bulunan metal iyonlarının önderiştirilmesi ve tayininde başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimum conditions for the removal of Cd2+ and Co2+ metal ions which can be found in aqueous environment, by preconcentration method from the aqueous environment in which they are present were determinated by solid phase extraction method. Chestnut shell which is a bioadsorbent was used as the solid phase. In analyte solutions containing Cd2+ and Co2+ metal ions were examined and optimizated with column method metal ions recovery, the effect of solution pH, sample volume, eluent volume, flow rate, common ion effects and the effects of foreign ions. Concentrations of Cd2+ and Co2+ metal ions in aqueous environment were determined by flame atomic absorption spectrophotometer. The developed method has been successfully applied in the preconcentration and determination of metal ions in real water samples.