Diyabet oluşturulmuş ratlarda ketojenik diyet ve western diyet ile beslenmenin kornea ve retina üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ketogenic diet and western diet on cornea and retina in diabetes induced rats
  1. Tez No: 664810
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SÖNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA YUVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet oluşturulmuş ratlarda farklı beslenme tarzlarının kornea ve retina üzerindeki etkilerini karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Çalışmada 28 adet,8-10 haftalık, LongEvans cinsi erkek ratlar rastgele seçilerek dört gruba ayrıldı.Çalışma için; sağlıklı ve normal beslenme uygulanmış (Grup 1); diyabet oluşturularak normal beslenme uygulanmış (Grup 2); diyabet oluşturularak ketojenik beslenme uygulanmış(Grup 3); diyabet oluşturularak western tipi beslenme uygulanmış (Grup 4) olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Ratlarda diyabet oluşturmak için 60 mg/kg tek doz streptozotosin phosphate buffered salin (PBS)'de çözdürülerek intraperitoneal uygulandı. Uygulamadan 72 saat sonra kuyruk veninden alınan kanda, glikoz düzeyi 200 mg/dl'nin üzerinde olanlar diyabetik kabul edildi. On hafta sonunda anestezi altında ekssanguinasyon sonrası gözler enüklee edildi. Parafin bloklara gömülü doku kesitlerinden vascular endotelyal growth factor (VEGF) ve Caspase-3 immünreaktiviteleri için immünohistokimyasal boyama yöntemi kullanıldı. Boyamalarda immünreaktivitenin kornea ve retinadaki yaygınlığı ve şiddeti esas alınarak histoskorlama yapıldı. Hematoksilen-eozin ile boyanan retina tabakalarının kalınlıkları karşılaştırıldı. Bulgular: VEGF ile retina boyamasında grup 3'te az yoğun boyanma daha yüksek oranda bulundu (p: 0,018). Caspase-3 ile retina boyamasında gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p: 0,65). Retina tabakalarının kalınlıkları karşılaştırıldığında; iç nükleer, iç plexiform, dış nükleer ve ganglion tabakalarının grup 4'te diğer gruplardan anlamlı olarak kalın olduğu görüldü (Sırasıyla p değerleri
Özet (Çeviri)
Purpose:To compare the effects of different diets on cornea and retina in diabetic rats Materials and Methods:In the study,28 male 8-10 week old Long Evans rats were selected randomly and divided into four groups. For the study,a total of 4 groups were formed: healthy and normal nutrition (Group 1), diabetic normal nutrition (Group 2), diabetic ketogenic nutrition (Group 3),diabetic western-type nutrition (Group 4).To create diabetes in rats, a single dose of 60 mg/kg of streptozotocin was dissolved in phosphate buffered saline (PBS) and administered intraperitoneally, thosewith a glucose level above 200 mg/dl in the blood taken from the tail vein 72 hours after the administered was considered diabetic. At the end of ten weeks, eyes were enucleated after exsanguination under anesthesia. Immunobhistochemical staining method was used for vascular endothelial growth factor (VEGF) and Caspase-3 immunoreactivity from the tissue sections embedded in paraffin blocks.Histoscoring was performed based on the extent and intensity of immunoreactivity in the cornea and retina. The thicknesses of retinal layers stained with hematoxilen-eosin were compared. Results: Less intense staining was higher in group 3 in retinal staining with VEGF(p: 0,018).There was no significant difference between the groups in retinal staining with caspase 3 (p: 0,65). When the retinal layers are compared; innernuclear, innerplexiform, outernuclear and ganglion layers were found to be significantly thicker in group 4 than other groups. When the choroidal thickness was compared, no significant difference was found between the groups (p: 0,118).