Görüntüleme yöntemleri ile benign bulgular gösteren fibroadenomların uzun aks/kısa aks oranlarının malignite üzerine etkisi
Long axis to short axis ratio of breast masses pre-diagnosedas fibroadenomas on ultrasonography. Can it be a useful tool in predicting malignancy?
- Tez No: 664811
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA GÖKHAN ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada görüntüleme yöntemleri sonrası fibroadenom (FA) ön tanısı alan meme kitlelerinin uzun ve kısa aks oranlarını karşılaştırmayı ve bu bulguların malinite için prognostik öneminin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal and Metot: Ocak 2011-Mart 2014 yılları arasında genel cerrahi meme polikliniğine başvuran, görüntülemede solid lezyon saptanıp tru cut biyopsi yapılan 1154 hasta değerlendirildi. Görüntüleme yöntemleri ile fibroadenom ön tanısı alan, aile öyküsü pozitif, lezyon boyutunda artış olan, takipleri sırasında yeni gelişmiş fibroadenom saptanan 707 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, lokalizasyon, patoloji sonuçları değerlendirildi. Sonuçlar: Ortalama yaş 39.3 olarak saptandı. Hastaların 325'i 40 yaş üstü, 382'si 40 yaş altı idi. Toplam 13 hastada (1.8%) patoloji sonucu malin olarak saptandı. Malin patolojik sonucu olan hastaların 2'si 40 yaş altı, 11'i 40 yaş üstü idi. Görüntüleme yöntemleri ile FA tanısı alan hastalarda uzun aks/kısa aks oranlarını karşılaştırdığımızda benin olgularda bu oranın 1.4, malin olgularda ise 1.8 olduğu saptandı. Bu oranın cut-off değeri istatistiksel olarak 1.4 olarak hesaplandı (p: 0.001). Tartışma: Görüntüleme yöntemleri sonrası FA ön tanısı alan sonografik olarak benign özellikler gösterse de uzun aks/kısa aks oranının cut-off değeri olarak 1.4'ten küçük olduğu kitlelerde malignite oranlarının arttığını ve bu hastalarda eğer risk faktörü de mevcutsa ve hasta 40 yaş üstünde ise patolojik incelemenin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to compare the long and short axis rates of the breast masses pre diagnosed with fibroadenoma (FA) and to research whether these findings have prognostic importance for malignity. Material and Method: 1154 patients, who applied to general surgery breast examination outpatient clinic between January 2011 and March 2013; whose tru-cut biopsy is conducted upon the determination of a solid lesion through scanning. 707 patients, who received a fibroadenoma diagnosis through scanning methods, who has a positive family history for breast cancer, who has an increase in the size of the lesion within last 6 months and whohad newly-developed fibroadenoma determined during follow-ups, are added to the study. Demographical data, localization and pathology results of the patients are assessed. Results: The mean age is calculated as 39.3. 325 patients were above age 40, and 382 of them were under 40 years old. 13 patients (1.8%) in total had their pathology results as malignant. Two of the patients with malignant pathologic results were under age 40 and 11 of them were above age 40. When the long axis/short axis rates of the patients diagnosed with FA via scanning methods were compared, this rate was determined as 1.4 in benign cases and 1.8 in malignant cases. The cut-off value of this rate was statistically calculated as 1.4 (p: 0.001). Discussion: Even though the patients who are pre-diagnosed as fibroadenoma after scanning methods show benign features, the masses where cut-off value of the long axis/short axis rate are below 1.4 have increased malignancy rates and it is important not to ignore the pathological analysis of the patients with risk factor and who are above 40 years old.