Unveiling the illusionary state of love: A Lacanian reading of Wuthering Heights, Adam Bede and the French Lieutenant's Woman
Aşkın yanıltıcı halini ortaya çıkarma: Wuthering Heights, Adam Bede ve The French Lieutenant's Woman romanlarının Lacan'ın bakış açısıyla ele alınması
- Tez No: 664847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin amacı, psikanalizin öncüsü Sigmund Freud'un ayak izlerini takip eden psikanalist Jacques Lacan'ın psikanalisttik bakış açısıyla aşk denilen kavramın bir yanılsamadan ibaret olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu tezin diğer bir amacı ise, yetişkin insan yaşamının erken çocukluk döneminde şekillendirildiğini ve tüm insanların bu değişime tabi olduğunu kanıtlamaktır. Lacan, İsviçreli dilbilimci Ferdinand de Saussure'nin gösterge ve gösteren konseptinden de faydalanmıştır. Bu konsepte göre, dil insanları özgürleştirmek yerine onların düşüncelerini dile getirmelerini engellemektedir. Lacan'ı farklı kılan, toplumun dil aracılığı ile insanları kısırlaştırması ve hapsetmesi ve böylece de tinlerinde hayat boyu onları rahatsız eden büyük bir delik açılmasına neden olduğunu göstermesidir. Tam da bu yüzdendir ki aşk denilen kavram, diğer araçlar gibi, insanların içlerindeki boşluğu doldurmak ve karşısındakiler tarafından tamamen anlaşılmak amacıyla ürettikleri bir yanılsamadan ibarettir. Dahası, Lacan Kartezyen düşüncenin aksine, insanların düşüncelerinin bile dilden ve 'büyük ötekinden' ya da diğer adıyla toplumdan kaçamayacağını öne sürmüştür. Bu çalışma için seçilen Wuthering Heights, Adam Bede ve The French Lieutenant's Woman farklı edebi akımlara ait eserlerdir. Bu eserlerin seçim amacı ise, zaman ve mekandan bağımsız olarak insanların hep aynı biçimde hareket ettiğini kanıtlamaktır. Lacan öğretilerinin ışığında, karakterlerin yaptıkları ya da yapamadıkları icraatlar bu çalışma kapsamında irdelenir. Bu tez ayrıca, insanların girift görünümlü icraatlarına, bunların kökenlerini saptayarak, yalın birer açıklama sunmayı da hedefler. Bunu yaparken de Lacan'ın imgesel-simgesel-reel üçlemesinden istifade eder. Son olarak, fallusu veya 'Babanın-adı'nı ya da üçüncü şahısların otoritesini kabullenmemenin ağır sonuçları bu tez çerçevesinde incelenir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to unveil the illusionary state of love with a psychoanalytic approach by Jacques Lacan who as a psychoanalyst followed the footsteps of Sigmund Freud, namely the pioneer of psychoanalysis. Another aim of this thesis is to proclaim that adult human life is shaped by early childhood and that all persons are subject to this change. Lacan drew on the Swiss linguist Ferdinand de Saussure's signifier and signified concept. Language bars people from expressing their thoughts instead of emancipating them, according to this concept. Lacan paved new ground by portraying that society castrates human beings and entraps them via language thereby creating a huge lack in their psyche that troubles them through the rest of their lives. That is why the phenomenon called love is just an illusion created by humans in an effort to fill their lack and to be understood fully along with other illusionary tools. Furthermore, by defying Cartesian thought, Lacan put forward that even the thoughts of human beings cannot elude language and the 'big Other'; the society. The novels selected for this study Wuthering Heights, Adam Bede and The French Lieutenant's Woman all belong to different literary movements. The reason for their selection is to prove that human beings act the same way regardless of time and setting. In the light of Lacanian teachings, characters, their actions and inactions are scrutinized within the scope of this work. This work also targets to give a plain explanation of the seemingly intricate human actions by pinpointing their origins making use of the Lacanian triad or the imaginary-symbolic-real. Lastly, the severe consequences of failing to accept the phallus, 'the Name-of-the-father' or the authority of third-parties are also studied within the framework of this study.