Tenofovir disoproksil fumarat içeren nanolif ve jel formülasyonlarının vajinal ilaç taşıyıcı sistem olarak değerlendirilmesi
Evaluation of nanofiber and gel formulations containing tenofovir disoproxil fumarate as vaginal drug delivery system
- Tez No: 664846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR TUĞCU DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı HIV enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ön ilaç olan Tenofovir Disoproksil Fumarat (TDF)'ın vajinal uygulanması için mukoadezif jellerinin ve elektro-çekim yöntemiyle nanoliflerinin geliştirilmesidir. Bu tezde in vitro karakterizasyonun yanı sıra vajinal mukozadaki yapışma ve permeabilite özellikleri değerlendirilmektedir. Bu amaçla nanolif formülasyonları üç farklı konsatrasyonlarda PVP (polivinil prolidon, K90) kullanılarak hazırlanmıştır. Jel formülasyonları için ise HPMC K100M ve Kitosan H polimerleri kullanılmıştır. Nanolif polimer çözeltilerinin viskozite, iletkenlik ve yüzey gerilimi değerlendirilmiş; nanoliflerde ise miktar tayini, temas açısı, gerilme direnci, kopma uzaması ve ortalama lif çapı incelenmiştir. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde polimerlerin konsantrasyonu arttıkça, viskozitenin, mukoadezifliğinin, in vitro geçişinin, permeabilite ve akı değerlerinin arttığı görülmüştür. %0,5 TDF içeren %15 PVP nanoliflerinin vajinal uygulama için mukoadezif özelliğinin uygun olduğu görülmüştür. Jel formülasyonlarında ise görünüş, pH, viskozite, mekanik özellikler, in vitro geçiş, ex vivo permeabilite özellikleri incelendiğinde HPMC K100M jelin kitosan H'dan vajinal uygulamada daha uygun olduğu görülmüştür. Jellerin ve nanoliflerin in vitro salım verilerinin Q√t (Higuchi) kinetiğine uyduğu görülmüştir. Nanolif ve jel karşılaştırılmasında %15 PVP içeren nanoliflerin jellere göre mukoadezyon, in vitro geçiş ve ex vivo permeabilite sonuçlarının vajinal uygulama için daha uygun olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop mucoadhesive nanofibers preparation by electro-spinning method and muchoadhesive gels for vaginal application of Tenofovir Disoproxil Fumarate (TDF), which is a prodrug frequently used in the treatment of HIV infections. This thesis evaluates the in vitro characteristics as well as the adhesion and permeation properties of the vaginal mucosa. For this purpose, nanofiber formulations were prepared using PVP (polyvinyl prolidone, K90) in three different concentrations. HPMC K100M and Chitosan H polymers were used for gel formulations. Viscosity, conductivity and surface tension of nanofiber polymer solutions were evaluated; In nanofibers, the quantitation,, contact angle, tensile strength, elongation at break and average fiber diameter were examined. When all results were evaluated, it was seen that viscosity, mucoadhesiveness, in vitro release, permeation and flux values increased as the concentration of polymers increased. It has been observed that the mucoadhesive property of 15% PVP nanofiber containing 0.5% TDF is suitable for vaginal application. In gel formulations, when the appearance, pH, viscosity, mechanical properties, in vitro release and permeation properties were examined, it was seen that HPMC K100M gel was more suitable for vaginal application than chitosan H. It was observed that the in vitro release data from gels and nanofibers conformed to the Q√t (Higuchi) kinetics. In the comparison of nanofibers and gels, it was concluded that nanofibers containing 15% PVP were more suitable for vaginal application with mucoadhesion, in vitro release and permeation results compared to gels.