A hybrid model for the assessment of ergonomic risk factors in logistics industry
Lojistik sektöründeki ergonomik risk faktörlerinin değerlendirilmesi için hibrit model
- Tez No: 664859
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT KAZANÇOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gelişen teknolojinin getirdiği sürekli değişen koşullara uyum sağlayabilmek için şirketler hızlı makineleşmeye gittiler. Bu yoğun makineleşmenin bir sonucu olarak lojistik sektörü bu gelişmelerden etkilenmiş ve değişen dünyaya ayak uydurmak için bu son gelişmeleri yakından takip etmiştir. Ancak bu hızlı makineleşme sürecinde dağıtım faaliyetleri ivme kazanmış, çalışanların içinde bulunduğu ortam kısaca insan fizyolojisi ve birçok ergonomik risk faktörü bu dönemde yöneticiler tarafından ihmal edilmiştir. Bu çalışma, lojistik sektöründeki ergonomik risk faktörlerinin değerlendirilmesi için hibrit bir model yürüterek ergonomik bir müdahale sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, ergonomik risk faktörlerini ortadan kaldıracak sorunları tespit etmek amacıyla çalışma için işçi tutumlarına, çalışma davranışlarına, çalışanın duruşlarına ve işyeri koşullarına bağlı olarak hibrit bir model oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, A Şirketi için işe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarının ana nedenlerinin, tekrarlayan ve sürekli garip duruşlar, aşırı uzanma mesafesi, zaman içinde statik duruşlar ve hareketli mesafe olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda ergonomik müdahalelerin sunumunda reaktif ve proaktif yaklaşımlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to adapt to the ever-changing conditions brought by the developing technology, companies have gone to rapid mechanization. As a result of this intense mechanization, the logistics sector was affected by these developments and followed these recent advancements closely to keep pace with the changing world. However, in this rapid mechanization process, distribution activities gather momentum, the environment in which the workers are located briefly human physiology and many ergonomic risk factors were neglected by the managers within this period. This study aims to present an ergonomic intervention by conducting a hybrid model for the assessment of ergonomic risk factors in the logistic industry. Therefore, a hybrid model has been built for the study depending on worker attitudes, working behaviors, postures of the worker, and workplace conditions in order to detect problems to eliminate ergonomic risk factors. The research results indicate that repetitive-sustained awkward postures, extreme reaching distance, static postures over time, and moving distance are the main causes of the Work-related Musculoskeletal Disorders (WMSDs) for Company A. In this context, reactive and proactive approaches have been used for the presentation of the ergonomic interventions.