Faz değiştiren malzeme esaslı etkin pasif termal koruma yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of effective passive thermal protection methods base on phase change material
  1. Tez No: 664872
  2. Yazar: AHMET CAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NAZLI TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada faz değişken malzemenin(PCM) kullanım miktarlarına ve yöntemlerine bağlı olarak günümüzde kullanım alanı hızla artan lityum iyon piller ve ısıl malzemeler üzerindeki termal korunum etkisi incelenmiştir. Batarya paketlerinin faz değişken malzeme esasına dayalı termal korunumu yönteminde; FDM çapının, nanoparçacık bölüntü eklentisi, kanat sayısı gibi parametrelerin termal performans üzerindeki etkileri deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Enerji depolama ekipmanlarının ve pil çeşitlerinin günden güne hayatımızda daha fazla yer alması ve enerji verimliliğinin arttırılması için depolama araçları üzerindeki termal değişimlerin minimuma indirilerek hem pil verimliliklerinin arttırılması hem de kullanım performanslarının arttırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thermal phase change material (PCM) has been investigated on lithium-ion batteries and thermal materials, which are rapidly increasing today depending on the amount and methods of use. In the method of thermal protection of battery packs on the basis of phase variable; The thermal performance of parameters such as the PCM partition insert, the number of blades were compared experimentally. It is aimed to increase the efficiency of the battery and to increase the usage performance by minimizing the thermal changes in storage, in order to include more energy storage equipment and battery types in our daily lives and to increase energy efficiency.