Duygusal zeka ile tükenmişlik ilişkileri bakımından İstanbul'da hizmet sektöründe çalışanların iş tatminlerine etkileri üzerine bir araştırma
A research about the effects on employees' satisfaction in the service sector in İstanbul in terms of relationships of emotional intelligence and burnout
- Tez No: 664873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasının amacı duygusal zeka ile tükenmişlik ilişkileri bakımından İstanbul'da hizmet sektöründeki çalışanların iş tatmin seviyelerinin üzerine etkisini incelemektir. Tez çalışmasının birinci bölümünde duygusal zeka kavramı ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde duygusal zeka ile tükenmişlik ilişkisinin literatür taraması yapılarak açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan araştırma modeli ve hipotezleri test edilmiştir. Araştırma verileri İstanbul'da ikamet eden hizmet sektöründe çalışanlara anket yapılarak elde edilmiştir. Hizmet sektöründe çalışanlara uygulanan ankette giriş kısmında demografik sorulara yer verilmiştir. 10 sorudan oluşan bölümde katılımcıların sosyal ekonomik durumları ile ilgili sorular da yöneltilmiştir. İkinci kısımda çalışanların iş tatminlerini ölçmek üzere Minnesota iş tatmini ölçeği analizde kullanılmıştır. Üçüncü kısımda da tükenmişlik durumunu ölçmek için maslach tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Dördüncü bölümde katılımcıların duygusal zeka kapasiteleri ile ilgili olan bar-on duygusal zeka ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 23 kullanılmıştır. Araştırmamızda verilerin normal dağılmamasından dolayı One-Sample Kolmogorov-Smirnov Testi ile analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda iş tatmini ile tükenmişlik arasında, tükenmişlik ile duygusal zeka arasında ve iş tatmini ile duygusal zeka arasında anlamlı ilişki bulunduğu göze çarpmaktadır. Farklılık testlerine göre tükenmişlik düzeyine göre evde yaşayan kişi sayısı arttıkça katılımcıların tükenmişlik düzeylerinin de arttığı söylenebilir. Elde edilen sonuçlar literatüre katkıları açısından sonuç bölümünde ele alınmış ve gelecekteki araştırmalar için araştırma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of emotional intelligence and burnout relations on the job satisfaction levels of employees in the service sector in Istanbul. In the first part of the thesis, the concept of emotional intelligence and its historical development is explained. In the second part, the relationship between emotional intelligence and burnout is explained by making a literature review. In the third part of the study, the research model and hypotheses formed in line with the research purpose were tested. The research data were obtained by surveying the employees in the service sector residing in Istanbul. Demographic questions are included in the introduction of the questionnaire applied to employees in the service sector. In the section consisting of 10 questions, questions about the social and economic conditions of the participants were also asked. In the second part, the Minnesota job satisfaction scale was used in the analysis to measure the job satisfaction of employees. In the third part, the maslach burnout scale was used to measure burnout. In the fourth part, the bar-on emotional intelligence scale, which is related to the emotional intelligence capacities of the participants, was used. IBM SPSS 23 was used for data analysis. Our study, due to the normal distribution of the data, was analyzed with the One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test. As a result of the correlation analysis, it is observed that there is a significant relationship between job satisfaction and burnout, between burnout and emotional intelligence, and between job satisfaction and emotional intelligence. According to the different tests, it can be said that the burnout levels of the participants increase as the number of people living at home increases according to the level of burnout. The obtained results are discussed in the conclusion section in terms of their contribution to the literature and research proposals for future research are presented.