Sars-cov-2'ye bağlı gelişen viral pnömonilerde semptomları olan hastaların tanısında RT-PCR ve toraks BT bulgularının karşılaştırılması
Comparison of RT-PCR and thorax CT findings in the diagnosis of patients with symptoms in viral pneumonia caused by sars-COV-2
  1. Tez No: 664875
  2. Yazar: GÜLBEN ALTAN CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
COVID-19 tanısında altın standart tanı yöntemi boğaz ve burun sürüntüsünden elde edilen ve viral RNA'yı saptayan reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) testidir. Semptomatik hastalarda toraks bilgisayarlı tomografi (BT) COVID-19 enfeksiyonunu erken evrede tanımlayabilir. Buzlu cam opasiteleri, multifokal yamalı konsolidasyon ve/veya periferik dağılımlı interstisyel değişiklikler, COVID-19 için tipik toraks BT bulguları olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada semptomatik ve hastaneye yatırılan hastalarda, klinik ve laboratuvar bulguları ile RT-PCR ve toraks BT bulgularının ilişkisini ve toraks BT'nin tanısal performansını araştırmayı amaçladık. Çalışma pandemi kliniğinde yatan toplam 408 hasta ile yapıldı. Çalışmamıza RT-PCR testi pozitif olup toraks BT bulguları COVID-19 pnömonisi ile uyumlu olan 176 hasta, RT-PCR testi negatif olup toraks BT bulguları COVID-19 pnömonisi ile uyumlu olan 181 hasta ve RT-PCR testi pozitif olup toraks BT bulguları normal olarak saptanan 51 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan bütün hastalar semptomatik olup COVID-19 tanısı için hastalara rutin olarak RT-PCR testi yapıldı ve toraks BT çekildi. Araştırma popülasyonu 164 kadın (%40,2) ve 244 erkekten (%59,8) oluştu. Hastaların yaş aralığı 34-86 yıl ve yaş ortalaması 45,2±16,7 yıldı. Eşlik eden hastalık oranı %35,8 (n:146) idi. Semptomların dağılımı sıklıkla öksürük (%65,2), ateş (%40,7), halsizlik (%35,3) ve nefes darlığı (%32,6) olarak belirlendi. Hastaların %55,6'sında (n:227) PCR testi pozitif iken %44,4'ünde (n:181) PCR testi negatifti. Hastaların %87,5'inde (n:357) BT bulgusu saptanırken, %12,5'inde (n:51) BT sonucu normaldi. BT bulgusu olanların %74,3'ünde (n:303) tipik BT bulgusu, %13,2'sinde (n:54) ise atipik BT bulgusu saptandı. PCR testi pozitif olanların %77,5'inde BT bulgusu mevcuttu. Bunların %62,1'inde tipik BT bulguları %15,4'ünde atipik BT bulguları saptandı. PCR testi pozitif olan toplam 227 hastanın 32'sinde (%14,1) ilk PCR sonucu negatif olup, 2. veya 3. PCR sonucunda pozitiflik saptandı. Bu 32 hastanın %65,6'sında (n:21) tipik BT bulguları, % 6,2'sinde (n:2) atipik BT bulguları saptanırken, %28,1'inde ise (n:9) BT bulgusu yoktu Nefes darlığı tipik BT grubunda (normal BT; %11,8 vs tipik BT; %36,6 vs atipik BT; %29,6 p=0,001), boğaz ağrısı ise normal BT grubunda (normal BT; %41,2 vs tipik BT; %19,8 vs atipik BT; %22,2 p=0,005) diğer gruplardan daha yüksek saptandı. Miyalji (%22,0 vs %13,3; p=0,022), halsizlik (%39,6 vs %29,8; p=0,039) ve baş ağrısı (%18,1 vs %9,4; p=0,013) semptomları PCR testi pozitif saptanan hastalarda, negatiflere kıyasla daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The gold standard diagnostic method in the diagnosis of COVID-19 is the reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) test, which is obtained from throat and nose swabs and detects viral RNA. In symptomatic patients, thorax computed tomography (CT) can identify COVID-19 infection at an early stage. Ground glass opacities, multifocal patchy consolidation and / or peripherally distributed interstitial changes have been considered typical thorax CT findings for COVID-19. In this study, we aimed to investigate the relationship between clinical and laboratory findings and RT-PCR and thorax CT findings, and the diagnostic performance of thorax CT in symptomatic and hospitalized patients. The study was conducted with a total of 408 patients hospitalized in the pandemic clinic. There were 176 patients with positive RT-PCR test and thorax CT findings compatible with COVID-19 pneumonia, 181 patients with negative RT-PCR test and thorax CT findings compatible with COVID-19 pneumonia, and 51 patients with RT-PCR test positive and normal thorax CT findings in our study. All patients included in the study were symptomatic, and RT-PCR test and thorax CT were performed routinely for the diagnosis of COVID-19. The study population consisted of 164 women (40.2%) and 244 men (59.8%). The age range of the patients was 34-86 years and the mean age was 45.2 ± 16.7 years. Concomitant disease rate was 35.8% (n: 146). The distribution of symptoms was determined as cough (65.2%), fever (40.7%), weakness (35.3%) and shortness of breath (32.6%). While the PCR test was positive in 55.6% (n: 227) of the patients, the PCR test was negative in 44.4% (n: 181). While CT findings were detected in 87.5% (n: 357) of the patients, the CT result was normal in 12.5% (n: 51). Typical CT findings were found in 74.3% (n: 303) of those with CT findings, and atypical CT findings were found in 13.2% (n: 54). There were CT findings in 77.5% of those with positive PCR test. Typical CT findings were found in 62.1% of these and atypical CT findings were found in 15.4%. In 32 (14.1%) of 227 patients with positive PCR test, the first PCR result was negative and positivity was detected in the 2nd or 3rd PCR results. Of these 32 patients, 65.6% (n: 21) had typical CT findings, 6.2% (n: 2) had atypical CT findings, while 28.1% (n: 9) had no CT findings. Shortness of breath in typical CT group (normal CT; 11.8% vs typical CT; 36.6% vs atypical CT; 29.6% p = 0.001), sore throat in normal CT group (normal CT; 41.2% vs typical CT; 19.8% vs atypical CT; 22.2% p = 0.005) were higher than the other groups. Myalgia (22.0% vs 13.3%; p = 0.022), fatigue (39.6% vs 29.8%; p = 0.039) and headache (18.1% vs 9.4%; p = 0.013 ) were higher in patients with positive PCR test compared to negative ones.