Prostat kanserinde lenf nodu metastazını tahminetmede etken olan faktörler nelerdir?
Predicing lymph node metastasis in prostate cancerwhat are the factors influencing?
  1. Tez No: 664879
  2. Yazar: EREM ASİL
  3. Danışmanlar: DR. SERKAN ALTINOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Prostat kanseri olan hastaların lenf nodu metastazını öngörmek için etkili olacak faktörler araştırıldı. Materyal ve Metot: Ocak 2005 ile Şubat 2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniğinde prostat kanseri tanısı ile radikal prostatektomi ve pelvik lenf nodu diseksiyonu ya da sadece pelvik lenf nodu diseksiyonu yapılan toplam 218 hasta değerlendirildi. Preoperatif PSA, hasta yaşı, preoperatif prostat biyopsisi, klinik evre, nihai patoloji, radyolojik incelemeler değerlendirilerek lenf nodu invazyonunu etkileyen faktörler araştırıldı. Sayısal parametrelerin özetlenmesinde ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerleri gerekli durumlarda %95 güven aralıkları; kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde değerleri kullanılmıştır. İstatistik anlamlılık sınırı (p) 0.05 olarak belirlenmiştir.İstatistiksel analizler SPPS (ver 16.0) programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 63,26±6,87 (45-76) olarak bulundu. Ortalama PSA değeri 13,11 ng/dl ve TRUSG ile ortalama prostat boyutu 50,20 gr olarak bulundu. Operasyon esnasında frozen sonucu pozitifliği nedeniyle sadece ePLND yapılan 18 hastanın hepsinde ve ePLND-RP yapılan 210 hastanın postop patolojileri incelenmesinde 10'unda olmak üzere toplam 28 hastanın lenf nodunda tümör metastazı saptandı. Biyopsideki tümörün yerleşimi açısından gruplar karşılaştırıldığında, bazal yerleşimli tümörlerde LNİ oranı daha yüksek saptandı. (p=0,047) Yapılan univariate analizde en yüksek prediktif doğruluğu %88,10 ile pozitif kor yüzdesi ve biyopside tümörün tek veya çift taraflı olması göstermekte iken bunu %87,60 ile total-PSA ve %87,10 ile biyopsi gleason skoru izledi. Multivariate analizde ise total-PSA biyopside pozitif kor yüzdesi ve biyopsi gleason skoru anlamlı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the factors that will be effective in predicting lymph node metastasis in patients with prostate cancer Materials and Methods: A total of 218 patients who were admitted to Ankara Atatürk Training and Research Hospital 1. Urology Clinic between January 2005 and February 2011, with a diagnosis of prostate cancer and had undergone radical prostatectomy and pelvic lymph node dissection, or just pelvic lymph node dissection were evaluated. Preoperative PSA, patient age, preoperative prostate biopsy, clinical stage, final pathology, radiological examinations were evaluated to analyze the factors affecting lymph node invasion. The average, standard deviation, median, minimum and maximum values and if necessary 95% confidence intervals were used for summarizing numerical parameters and the number and percentage values were used for categorical variables. Statistical significance limit is defined as(p) 0,05. SPSS (version 16.0) program was used for Statistical analysis. Results: The average age of the patients were 63.26 ± 6.87 (45-76). The mean PSA value was 13.11 ng / dl and the mean prostate size which defined by TRUSG was 50.20 g. Lymph node tumor metastasis was detected in postoperative pathological examination of 28 patients including all of the 18 patients who underwent only LND due to positive frozen section and 10 of 210 patients who underwent LND and RP . A higher rate of LNI was detected in tumors located in the basement when the biopsies of the tumor groups were compared in terms of location (P = 0.047), The univariate analysis revealed that, the highest positive predictive accuracy was obtained as 88.10% with the percentage of positive core biopsy and whether the tumor was single-or double-sided, and this is followed by 87.60% with the total-PSA and 87.10 with biopsy Gleason score. In multivariate analyses, total-PSA, the percentage of the positive cores and the biopsy Gleason scores were found to be significant.