Ultrasonografinin renkli doppler, pulse wave, M modları kullanılarak epidural kateter yerinin doğrulanması
Verification of epidural catheter site using color doppler, pulse wave and M-mode with ultrasound
- Tez No: 664878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ERKAN SAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda geleneksel yöntemlerle epidural kateterin yerleştirilmesi sonrası, lokal anestezik enjeksiyonu ile anestezinin başlatılmasından hemen önce ultrasonografinin renkli doppler, M-mod ve pulsewave modu olmak üzere üç farklı modu ile görüntüleme yapılarak kateterin epidural aralıktaki yerini doğrulanmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Yerel etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta oluru alındıktan sonra, epidural anestezi uygulanacak olan ASA 1-3, 18 yaşından büyük 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Anatomik belirteçler aracılığı ile epidural aralık saptanarak anestezi uzmanının tercihine göre L3-L4 veya L4-L5 aralığından 18G Touhy iğne ile direnç kaybı yöntemi kullanılarak epidural kateterizasyon yapıldı. Epidural aralığın bulunduğu ve epidural kateterin bırakıldığı mesafeler kaydedildi. Epidural kateterin yerleştirilmesine yönelik olarak, epidural iğne girişim sayıları, repozisyon sayısı, tekrarlayan farklı seviyelerden girişim sayıları, işlem esnasında kanama, kateter ilerlemesindeki zorluk, intraoperatif analjezi ihtiyacı ve genel anesteziye geçis ihtiyaçları kaydedildi. Epidural kateter takıldıktan sonra her hastaya ultrasonografinin 2-5 Mhz konveks probu ile işleme kör olarak ultrasonografinin renkli doppler, pulsewave ve M-modları ile epidural kateterin yerine bakılarak doğrulama yapıldı. Epidural kateterin doğrulanmasında her hastada paramedian sagittal oblik yaklaşım ile işlem bölgesi seviyesinden aralıklı salin enjeksiyonu ve aralıklı aspirasyon ile kateter saptanmaya çalışıldı. Çalışmamıza dahil edilen hastaların tamamında her üç mod ile ayrı ayrı görüntülenmeye çalışıldı. Bulgular: 55 hastada renkli doppler, M-mod ve pulsewave olmak üzere, ultrasonografinin üç modu da epidural kateteri göstermede başarılı olmuştur. Ancak üç modun birbirine üstünlüğü olmadığı bulunmuştur. Her üç modun herhangi biriyle epidural kateterin başarılı olarak görüntülenebildiği, hastaların intraoperatif analjezi ihtiyaçları gösterilemeyenlere göre anlamlı olarak düşük olduğu bulunmuştur. Epidural kateter takılmasına ilişkin epidural kateter girişim sayısı, epidural iğne repozisyon sayısı ve dural yaralanma ile görüntüleme başarısı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Herhangi bir modla başarılı şekilde epidural kateter görüntülemesi v yapılan hastaların postoperatif vizüel ağrı skorları değerlendirildiğinde anlamlı olarak ağrı skorları düşük olarak ölçülmüştür. Renkli doppler ve pulsewave ile yapılan görüntülemelerin epidural kateter bulunma mesafesi ve kateterin bırakılma mesafesi arasında başarılı görüntüleme açısından anlamlı bir ilişki bulunmamasına rağmen M-mod ile yapılan görüntüleme de ise epidural kateter görüntüleme ve kateterin bırakılma mesafesi arasında başarılı görüntüleme açısından anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Epidural kateter yerinin doğrulanması ultrasonografinin üç modu ile başarı ile yapılabilmektedir. Renkli doppler, pulsewave ve M-mod epidural kateter yerinin doğrulanmasında etkin olup, birbirlerine üstünlükleri saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to verify the location of the catheter in the epidural space by imaging with three different modes of ultrasonography, namely color doppler, M-mode and pulse-wave mode, just before the initiation of anaesthetic with local anaesthetic injection after the placement of the epidural catheter with traditional methods. Materials and methods: After informed patient consent, 55 patients over the age of 18, ASA 1-3, who will undergo epidural anesthesia were included in the study. Epidural catheterization was performed using 18G Touhy needle through the L3-L4 or L4-L5 interval, according to the preference of the anesthesiologist, by determining the epidural space by anatomical markers. The location of the epidural space and the distances of the epidural catheter were recorded. The number of epidural needle attempts, the number of repositioning attempts, the number of repeated attempts at different levels, bleeding during the procedure, difficulty in catheter advancement, the need for intraoperative analgesia and the need for transition to general anesthesia were recorded for inserting the epidural catheter. After the insertion of an epidural catheter, each patient was verified by checking the location of the epidural catheter with color doppler, pulsewave and M-modes blindly to the procedure with 2-5 Mhz convex probe of ultrasonography. In the verification of the epidural catheter, the paramedian oblique approach was used to detect the catheter with intermittent saline injection and intermittent aspiration at the level of the procedure. All patients included in our study were tried to be imaged separately with all three modes. Results: All three modes of ultrasonography, color doppler, M-mode, and pulsewave, were successful in demonstrating the epidural catheter in 55 patients. However, it has been found that the three modes are not superior to each other. It was found that the epidural catheter could be successfully imaged with any of the three modes, and the intraoperative analgesia needs of the patients were significantly lower than those who could not be demonstrated. No significant relationship was found vii between the number of epidural catheter attempts, the number of epidural needle repositioning, dural injury, and imaging success for epidural catheter insertion. When the postoperative visua pain scores of patients who had successful epidural catheter imaging with any mode were evaluated, their pain scores were significantly lower Although color Doppler and pulse-wave imaging did not have a significant relationship between epidural catheter location and catheter release distance in terms of successful imaging, M-mode imaging found a significant relationship between epidural catheter imaging and catheter release distance in terms of successful imaging. Conclusion: Confirmation of the epidural catheter location can be successfully performed with three modes of ultrasonography. Color doppler, pulsewave and M-mode are effective in confirming the location of the epidural catheter, and their superiority to each other has not been determined.