Pressure loss analysis in 90 degree pipe elbows
90 derecelik boru dirseklerinde basınç kaybı analizi
- Tez No: 664937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu türbülanslı akışın dairesel kesitli dirseklerde sayısal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Asıl amaç, keskin boru dirsekleri ve yuvarlak boru dirsek modelleri arasındaki temel farklılıkları görmek ve ileriki çalışmalar için referans olarak kullanılabilecek sonuçları sunmaktır. Diğer bir amaç, basınç kaybını en aza indiren modeli tespit etmektir. Dairesel kesitli dirsek, 0.15 m ve 0.125 m yarıçapına sahiptir ve her iki dirseğin çıkış uzunlukları, giriş uzunlukları 2 m'dir. Eğrilik yarıçapı sırasıyla 0.125 m ile 0.75 m arasındadır. Türbülans modeli olarak RNG (renormalizasyon grubu) k-epsilon modeli uygulanmıştır. Bu modelin neden kullanıldığı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Dirsek kayıpları da akış hızı ve eğilme yarıçapının bu kayıplara etkisi ile beraber araştırılmıştır. Ayrıca, sayısal sonuçlardan elde edilen basınç konturları, türbülans konturları, hız konturları, hız akış çizgisi ve hız vektörleri, boru çapı, bükülme çapı oranı ve akış hızı dikkate alınarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, tüm durumların dirseklerinden dolayı oluşan basınç kayıpları, boruların giriş basınçları, boru boyunca oluşan basınçlar tablo haline getirilmiş ve grafiklendirilmiştir. Sonuçlara göre, dirseklerde bükülme yarıçapı kullanılarak önemli miktarlarda kayıplar önlenmiş ve bükülme çapı oranı 5 olana kadar kayıplar azalmış, ancak bundan sonra fazla bir azalma gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate three-dimensional turbulent flows numerically in sharp pipe elbows and rounded pipe elbows with circular cross-sections. The main objective is to see the main differences between the sharp pipe elbow and rounded pipe elbow models and to present results that can be used as a reference for further studies. Another objective of this study is to identify the model that minimizes the pressure loss. The elbow with a circular cross-section has a radius of 0.15 m and 0.125 m, whereas the inlet and outlet lengths of both elbows are 2 m, respectively. The radius of curvature is between 0.125 m and 0.75 m, respectively. The RNG (renormalization group) k-epsilon model was applied as a turbulence model. The reason for using this model is explained in detail. Elbow losses were also investigated along with the effect of the flow velocity and bending radius on these losses. Furthermore, the pressure contours, turbulence contours, velocity contours, velocity streamline and velocity vectors obtained from the numerical results were compared with each other by considering the pipe diameter, bending diameter ratio and flow velocity. In addition, head loss, inlet pressures, pressures along the pipe due to the elbows of all cases were tabulated and graphed. According to the results, significant amounts of losses were prevented through the utilization of the bending radius on the elbows and losses decreased until bending diameter ratio was 5; however, no further decrease was observed after that.