İlaç firma yöneticilerinin rekabet stratejileri açısından yönetsel yetkinliklerinin analizi
Analysis of managerial competencies of pharmaceutical company managers in terms of competitive strategies
  1. Tez No: 664938
  2. Yazar: ALİ LEVENTELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNCAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye ilaç sektörü, ulusal ve uluslararası rekabetin yoğun yaşandığı, stratejik açıdan oldukça önemli bir sektör konumundadır. Buna rağmen Türkiye ilaç sektörü henüz dünya pazarında yeterli rekabet gücüne henüz ulaşamamıştır. Firma performansını arttırabilmek ve uzun dönemde bunu devam ettirebilmek, stratejik rekabet araçlarının kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı; ilaç firma yöneticilerinin, rekabet stratejilerinin oluşturulmasına temel teşkil eden faaliyetleri (beş güç analizi ve değer zinciri analizi) içeren Porter (1980) modelini firmalarında hangi yetkinlik düzeyinde uyguladıklarını ve söz konusu yetkinlik düzeyleri üzerinde etkili olan değişkenleri tespit etmektir. Bu amaçla yürütülen araştırmada 453 ilaç firması yöneticiye ulaşılmıştır. Toplanan verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 20 programından yararlanılmıştır. Verilere ait tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Rekabet stratejileri açısından yönetsel yetkinlik durumları incelendiğinde; ilaç firma yöneticilerin %54,1' inin yetkin olduğu ve %45,9' unun yetkin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey's pharmaceutical sector, where national and international competition is intense, it is quite an important sector in terms of strategic point of view. Despite of this reality, Turkey's pharmaceutical sector has not reached yet sufficiently competitive in the world market. Being able to increase the performance of the company and to maintain this in the long term has made it inevitable to use strategic competition tools. The aim of this study is; the Porter's (1984) model, which includes the activities (five forces analysis and value chain analysis) that forms the basis for the formation of competitive strategies, is applied by the pharmaceutical company managers at what level of competence in their companies. For this purpose, a questionnaire was applied to 453 pharmaceutical company managers. IBM SPSS Statistics 20 program was used for the analysis of the collected data. Descriptive statistics for the data have been prepared. When managerial competence situations are analyzed in terms of competitive strategies; 54.1% of pharmaceutical company managers were found to be competent and 45.9% were not.