Çocuk acil servisinde piyüri saptanan olgularda üst üriner sistem enfeksiyonu tanısında beyaz küre sayısı, ortalama trombosit hacmi, nötrofil lenfosit oranı, c-reaktif protein ve prokalsitonin parametrelerinin tanısal değerinin araştırılması
Investigation of the diagnostic value of white blood cell count, mean platelet volume, neutrophil lymphocyte ratio, c-reactive protein and procalcitonin parameters in the diagnosis of upper urinary tract infection in cases with pyuria in the pediatric emergency department
  1. Tez No: 664961
  2. Yazar: AYŞE ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne başvurmuş olup tam idrar tetkikinde piyüri ve idrar kültüründe üreme saptanan 1 ay ile 18 yaş arasındaki 134 çocuk hastaya ait veriler incelendi ve retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Tam idrar tetkikinde piyüri saptanan ancak idrar kültüründe üreme olmayan 66 hasta kontrol grubu olarak kabul edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 112'si (%83,6) kız, 22'si (%16,4) erkekti. Hastaların 54'ü (%40,3) 1 ay-2 yaş arası, 20'si (%14,9) 2-5 yaş arası, 48'i (%35,8) 5-12 yaş arası, 12'si (%9) 12 yaş ve üzerinde saptandı. Çalışmada yer alan 134 hastanın 85'inin (%63) ateş, 40'ının (%30) karın ağrısı, 39'unun (%29) idrar yaparken yanma, 38'inin (%28) kusma, 15'inin (%11) mide bulantısı şikayetleri mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen hastaların 104 (%78) tanesinde Escherichia Coli saptandı ve en sık gözlenen etkenin Escherichia Coli olduğu değerlendirildi. Araştırılan parametrelerden lökosit sayısı, nötrofil lenfosit oranı, C-reaktif protein ve prokalsitonin değerleri hasta grupta kontrol gruba göre daha yüksek olduğu; ortalama trombosit hacmi değerinin ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermediği değerlendirildi. Nötrofil lenfosit oranı için cut-off değeri 6,705 (sensitivite:17,91 spesifite:100), C-reaktif protein için cut-off değeri 6,1mg/L (sensitivite:67,91 spesifite:80,3) ve prokalsitonin için yapılan cut-off değeri 0,237ng/mL (sensitivite:38,81 spesifite:89,39) olarak saptandı. Bu çalışma acil serviste üst üriner sistem enfeksiyonundan şüphelenilen hastalarda uzun dönem komplikasyonlar göz önüne alındığında, idrar kültür sonucu beklenmeden erken tanıyı destekleyen diğer parametrelerin aydınlatılması açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 134 children between 1 month and 18 years old who applied to Eskişehir Osmangazi University Pediatric Emergency Service and had pyuria in urinalysis and positive urine culture were evaluated retrospectively. 66 children who have pyuria in urinalysis and negative urine culture were evaluated as the control group. Among the patiens 112 (%83,6) were girls and 22 (16,4%) were boys. Additionally, 54 (40,3%) patiens were between 1 month-2 years old, 20 (14,9%) patiens were between 2-5 years old, 48 (35,8%) patiens were between 5-12 years old, 12 (9%) patiens were older than 12 years. 85 (%63) patiens had fever, 40 (30%) patiens had abdominal pain, 39 (29%) patiens had dysuria, 38 (28%) patiens had vomiting and 15 (11%) patiens had nausea. Escherichia Coli (n=104, 78%) was the most commonly isolated agent. Among the investigated parameters white blood cell count, neutrophil lymphocyte ratio, c-reactive protein and procalcitonin values were significantly higher in the patient group compared to the control group and the other investigated parameter mean platelet volume had no statistically significant difference between the two groups. The cut-off value for neutrophil lymphocyte ratio was 6.705 (sensitivity:17.91 specificity:100), the cut-off value for C-reactive protein was 6.1mg/L (sensitivity:67.91 specificity:80.3) and the cut-off value for procalcitonin was 0.237ng/mL (sensitivity:38.81 specificity:89.39). Considering long-term complications in patients with suspected upper urinary tract infection in the emergency department, this study contributes to the literature in terms of elucidating other parameters supporting early diagnosis, without waiting urine culture results.