Sık tüketim ürünlerinin ambalaj tasarımında işlevselliği 'çay bardağı ambalajı örneği'
Functionality of frequent consumption products in packaging design 'exampleof tea cup packaging
- Tez No: 664966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU DİLEM ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; günümüzde giderek artan yaşam temposunda tüketicinin günlük yaşamını kolaylaştıracak fonksiyonel, insan sağlığına ve çevreye duyarlı malzemelerden üretilmiş, kolaylıkla taşıyıp kullanabileceği işlevsel bir çay bardağı ambalaj tasarımı sunmaktır. Bu bağlamda ambalaj, ambalaj üretiminde kullanılan malzemeler, Ambalaj tasarımının önemi, işlevselliği incelenmiş ve“çay bardağı ambalajı”örneği sunulmuştur. Tez çalışmasında ambalajın işlevleri, malzemeleri tanımlanırken, geri dönüşüm ve çevreye duyarlı olma gibi stratejik konularla bağlantı kurulmuştur. Ayrıca dünya genelinde hazırlanan kâğıt bardak tasarımları sunulmuştur. Araştırmanın uygulama projesi olarak 4 adet kâğıt bardak tasarımı yapılmış ve seçilen tasarım detaylı olarak incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda seçilen tasarım üzerinde 100 öğrenciye uygulanan anket çalışması sonuca eklenmiştir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde Problemin Durumu, Çalışmanın amacı, Araştırmanın Önemi, Sınırlılıklar, Tanımlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Tasarım; Grafik Tasarım ve alanları, Ambalaj; ambalajın tasarımı, tarihçesi, ambalaj malzeme, kullanım kolaylığı, bardak; bardağın türleri ve işlevselliği, Dünya Genelinde İşlevsel Kâğıt Bardak Tasarımları ve son olarak çalışmanın konusu olan“İşlevsel Kâğıt Çay Bardağı Ambalajı Örneği”sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Araştırmanın yöntemi ve bulguları ortaya konmuştur. Tezin uygulama aşamasında ise oluşturulan tasarımının kullanım kolaylığı, çevreye ve insan sağlığına duyarlı malzemeden üretilmiş olması ve işlevselliği incelenmiştir. Bu uygulama için bir anket çalışması düzenlenmiş ve anketi cevaplayan 100 öğrenci araştırma örneklemini oluşturmuştur. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistiksel analiz programına aktarılmıştır. Bu çalışmada konjoint analiz yöntemi uygulanarak her bir etkenin fayda değerleri ve önem yüzdeleri elde edilmiştir. Bu fayda değerleri kullanılarak her bir anket katılımcısı için her etkenin önem yüzdeleri hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda işlevsel çay bardağının işlevselliği, çevreye ve insan sağlığına duyarlı olma ve kullanım kolaylığı konularında aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Yapılan bu çalışmada; yukarıda bahsedilen ambalajla ilgili tüm özellikleri kapsayan tasarımımız ile ilgili görüşler neticesinde; ürünün kolay tutulabilirliği olarak %54, bardağın formunu koruması %70, bardağın kolay form alabilmesi %56, içi sıvı ile doldurulduğunda bardağın devrilmemesi %90, kolay taşınabilmesi %94, çoklu olarak az yer kaplaması %92, ambalajdan kolaylıkla çıkarılabilmesi %51, Etiket üzerindeki sembol ve yazıların anlaşılırlığı %71, Etiketin ürün hakkında yeterli bilgi içermesi %74, Bardağın geriye dönüşüme ve çevreye duyarlı malzemelerden üretilmesi %96 oranında sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan araştırmada, araştırmaya katılan tüketicilerin çoğunluğun ambalaja orta ve ortanın üstü derecesinde önem verdikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca“bardağın ambalajdan kolay çıkarılabilmesi”ne yönelik geri dönüşler ve elde edilen veriler doğrultusunda mevcut tasarım geliştirilmiştir. Değişkenler arasından en çok önem değerine sahip olan değişkenin; Çay bardağı ambalajı tasarımı, tanıtılan hedef kitleden %94'ünün onayladığı“Cebimde ve çantamda kolay taşıyabiliyorum.”maddesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research; In today's increasing life pace, it is to provide a functional tea glass packaging design that will facilitate the daily life of the consumer, manufactured from materials that are sensitive to human health and environment, and that can be easily carried and used. In this context, packaging, materials used in packaging production, importance and functionality of packaging design were examined and an example of“tea glass packaging”was presented. In the thesis study, while defining the functions and materials of the packaging, a connection has been established with strategic issues such as recycling and environmental awareness. In addition, paper cup designs prepared worldwide are presented. As the application project of the research, 4 paper cups were designed and the selected design was examined in detail. For this purpose, the questionnaire study applied to 100 students on the selected design has been added to the result. This thesis consists of three parts; In the first part, the situation of the problem, the purpose of the study, the importance of the research, Limitations, Definitions were emphasized. In the second part, Design; Graphic Design and its areas, Packaging; packaging design, history, packaging material, ease of use, glass; The types and functionality of the glass, Functional Paper Cup Designs Worldwide and finally the“Functional Paper Tea Glass Packaging Sample”are presented. In the third part, the method and findings of the research are presented. In the application phase of the thesis, the ease of use, the production of the material sensitive to the environment and human health and its functionality were examined. A survey study was organized for this application and 100 students who answered the questionnaire formed the research sample. The obtained data were transferred to SPSS 22.0 statistical analysis program. In this study, the benefit values and the percentages of significance of each factor were obtained by applying conjugate analysis method. Using these benefit values, the significance percentages of each factor were calculated for each survey participant. As a result of the research, the following findings were reached on the functionality of the functional tea glass, sensitivity to the environment and human health, and ease of use: In this study; As a result of opinions about our design, which includes all the features related to the above-mentioned packaging; 54% as the easy retention of the product, 70% of keeping the form of the glass, 56% of the form to take the form easily, 90% of the cup not to tip over when filled with liquid, 94% to be easily transported, 92% to take up multiple spaces, 51% to be easily removed from the packaging, Label The clarity of the symbols and inscriptions on it is 71%, the label contains sufficient information about the product, 74%, the production of the glass from recyclable and environmentally sensitive materials has reached 96% results. In the research conducted, it is understood that the majority of consumers participating in the research attach importance to the packaging at medium and above-average levels. In addition, the current design has been developed in line with the feedbacks on the“easy removal of the glass from the packaging”and the data obtained. Of the variables, the variable that has the most importance value; Tea glass packaging design, approved by 94% of the target audience,“I can easily carry it in my pocket and bag.”substance has been determined