Yoksullukta aile bütünlüğü duygusu, yaşam doyumu ve algılanan sosyal desteğin incelenmesi: Bartın ili örneği
Investigation of family integrity, life satisfaction and perceived social support in poverty: The case of Bartın province
  1. Tez No: 664965
  2. Yazar: GÜLDEN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada yoksullukta aile bütünlüğü, yaşam doyumu ve algılanan sosyal desteğin incelenmesi psiko-sosyal değişkenler ele alınarak araştırılmıştır. Aile bütünlüğünü etkileyen psiko-sosyal değişkenler içerisinde algılanan sosyal destek, yaşam doyumu, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, torunların bakımını üstlenen büyükanne-büyükbabanın algıladıkları sosyal destek, parçalanmış aile düzeyleri değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmamız temelde ekonomik yoksulluk sonucu bireylerde rastlanan boşanma, aile bütünlüğünü hissetmeme, yaşamdan zevk alamama gibi durumlarının ne düzeyde olduğu, bunun nasıl düzeltilebileceği, ne şekilde müdahale edilebileceği, yakın çevreleri ile ilişkilerinin ne düzeyde olduğu, bir bütünlüğe sahip olup olmadıklarının betimlenmesi açısından önemlidir. Araştırmanın evren ve örneklemini 2018-2019 yıllarında Bartın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmet modeli olan Sosyal Ekonomik Destek (SED)'ten faydalanan 252 aile oluşturmaktadır. Bu araştırmada algılanan sosyal desteği ölçmek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”, yaşam doyumunu ölçmek için“Yaşam Doyumu Ölçeği”, ailenin bütünlüğü duygusu için“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu ”kullanılmıştır. Ailelerin demografik özelliklerine ilişkin araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde AMOS v24 ve SPSS v21.0 paket programından yararlanılarak İkili gruplar için bağımsız örneklemler t-testi istatistiklerine, ikiden fazla gruplar içinse tek yönlü ANOVA modeline başvurulmuştur. Bu araştırmanın sonucunda ekonomik gelir, yaş, emekli olmak ve medeni hal değişkenlerinin aile bütünlüğü ve yaşam doyumunu yordayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelime: Aile Bütünlüğü Duygusu, Yoksulluk, Yaşam Doyumu, Sosyal Destek
Özet (Çeviri)
In this study, examination of family integrity, life satisfaction and perceived social support in poverty was researched by considering psycho-social variables.The perceived social support,life satisfaction,gender,socio-economic status,perceived social support by granparents caring for their grandchildren and fragmented family levels were discussed as variables. Our research is essential in terms of describing the level of situations such as divorce, lack of sense of family integrity,not being able to enjoy life as a result of economic poverty, how it can be fixed,how it can be intervened,what level of relations they have with their immediate circle and whether they have an integrity. The universe and sample of the study consists 252 families benefiting from the Social Economic Support,which is the service model of the Bartın Ministry of Family,Labor and Social Services in 2018-2019. In this research“Multidimensional Perceived Social Support Scale”was used to measure perceived social support,“Life Satisfaction Scale”was used to measure life satisfaction and“Short Form of Family Integrity Scale”was used for the sense of family integrity.The“Personal Information Form”developed by the researcher regarding the demographic characteristics of the families was used. Using the AMOS v24 and the SPSS v21 package program in the analysis of the data, the independent samples t-test statistics were used for the binary groups and the one way ANOVA model for multi-person groups. As a result of this research,variables such as economic income,age,retirement and marital status are thought to predict family integrity and life satisfaction. Key Word: Family Integrity, Poverty, Life Satisfaction,Social Support