Bir modernleşme figürü olarak Hafta dergisinde kadının sunumu (1934-1935)
A figure of modernization: the representation of women in 'Hafta' magazine (1934-1935)
  1. Tez No: 664990
  2. Yazar: SABİNE NEİMETZADE CANASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'de modernleşme hareketlerine bakıldığında kadınların önemli bir rol oynadığı görülür. Kadınlar, modernleşmenin kamusal hayattaki görünümleri olduğundan gerek modernleşme tarafları gerekse modernleşme karşıtları için, kadınların toplumsal hayattaki konumlarının simgesel bir niteliği bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, Türk modernleşme sürecinde kadınların nasıl algılandıklarını ve bu süreçten nasıl etkilendiklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla seçilen, okuyucu kitlesi büyük ölçüde kadınlardan oluşan Hafta Dergisi tezin örneklemini oluşturmaktadır. Stuart Hall'a göre görsel işaret ve görüntüler, kastettikleri şeye çok benziyor olsalar da hâlâ işarettirler, anlam taşırlar ve dolayısıyla yorumlanmaları gerekir. Anlam ise temsil sistemleri tarafından inşa edilir. Tezde Hall'un temsil kuramı temel alınarak Hafta Dergisi'nde yer alan kadın görsellerine yönelik derinlemesine betimleme yapılacak ve kadının sunulduğu görseller ve metinler bir içerik analizine tabi tutulacaktır. Hafta Dergisi ile ilgili yürütülen akademik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Tez, bu anlamda literatüre sağlayacağı katkı bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Women had a significant role in the modernisation process of Turkey. They constituted the outlook of modernisation in public life. So, there was a symbolic quality of the location of women in social life for both the supporters and objectors of modernisation. The aim of this study is to put forward how women were perceived and affected during the modernisation process of Turkey. Chosen for that reason, Hafta Magazine, the readers of which were mostly women constitutes the sample of the thesis. According to Stuart Hall, despite being very similar to what they mean, visual signs and images are still signs carrying meaning and thus need to be interpreted. Meaning is on the other hand, is built by the systems of representation. Based on the representation theory of Hall, images of women on Hafta Magazine will be described throughly and the presentations of women in texts will be subjected to content analysis. This study is significant thanks to its contribution to literature as academic studies on Hafta Magazine are limited.