Yetişkin bireylerin yeme farkındalıkları, uyku kaliteleri ve gece yeme sendromu açısından değerlendirilmesi
Evaluation eating awareness, sleep quality and night eating syndrome of adults
- Tez No: 665002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızda yetişkin bireylerin yeme farkındalıkları, gece yeme sendromu ve uyku kalitelerinin belirlenmesi ile birlikte ortaya çıkan farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli şeklinde yürütülen çalışmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak 5 bölümden (genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Gece Yeme Anketi (GYA) ve Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği (PUKİ)) oluşan veri toplama aracı aracılığıyla Konya ilinde ikamet eden 19-65 yaş arasında 580 yetişkin bireyden elde edilmiştir. Bireylerin YFÖ-30 toplam puan ortalamaları (x̄±SE) kadınlarda 3.25±0.027, erkeklerde 3.22±0.024 olarak bulunmuştur. Bireylerin medeni durumları ile yeme farkındalık puanları arasında anlamlı farklılık gözlenmiş (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the differences that emerged with the determination of eating awareness, night eating syndrome and sleep quality of adults. The data of the study, conducted in the form of a relational screening model, was collected from 580 adult individuals between the ages of 19-65 residing in Konya by using the face-to-face interview technique through the data collection tool consisting of 5 parts (general information, eating habits, Mindful Eating Questionanaire (MEQ-30), Night Eating Questionnaire (NEQ) and Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQI)) using the face-to-face interview technique. The total mean score (x̄±SE) of the individuals in the MEQ-30 was found to be 3.25±0.027 for female and 3.22 ± 0.024 for male. A significant difference was observed between the marital status and food awareness scores of the individuals (p0.05).