Experimental and computational analysis of a ringing plate pyroshock test system
Bir çınlama plakası piroşok test sisteminin deneysel ve hesaplamalı analizi
  1. Tez No: 665007
  2. Yazar: BAHADIR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzay araçları yörüngeye yolculukları sırasında rastgele ve periyodik titreşim, akustik yükler, sinüzoidal şok ve piroşok dahil olmak üzere ciddi mekanik yüklere maruz kalırlar. Bu tür yükler genellikle piroteknik cihazların aktivasyonu yoluyla bir ayrılma olayından dolayı gelişir ve elektronik bileşenlerin servis performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, ekipmanların böylesine sert bir ortama direnip direnmeyeceğini incelemek çok önemlidir. Çeşitli ekipmanlar birçoğu açık kontrol döngüsüne sahip deney düzenekleri ile doğrulanmaktadır. Bununla birlikte, ekipmanların kırılganlığı ve yüksek maliyeti nedeniyle, tasarlanan deney düzenekleri uygulanan şok seviyesinden emin olunması için kukla ekipmanlarla kalibre edilmelidir. Bu kalibrasyon süreci kayda değer bir zaman ve çaba gerektirmektedir. Bu bağlamda, mevcut çalışma, hem bir çınlama plakası piroşok test sisteminin tasarımı aşamasında hem de kalibrasyon testleri aşamasında açık sonlu elemanlar çözümünün potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için bir dizi ön sonlu eleman simülasyonu gerçekleştirilmiş ve çınlama plakası test sisteminin tasarım süreci sunulmuştur. Tasarlanan ve üretilen test düzeneği ile çeşitli testler yapılmış ve elde edilen Şok Tepki Spektrumu (SRS) yanıtları, duyarlılık analizleri sonrası test sonuçları ile iyi bir uyum gösteren açık sonlu eleman analizi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ardından test ile uyumlandırılan bu parametreler kullanılarak kukla ekipman ile analizler gerçekleştirilmiş ve numerik yaklaşımın test sonuçlarını doğru şekilde tahmin etme potansiyeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spacecraft are exposed to severe mechanical loads, including random and periodical vibration, acoustic loads, sinusoidal shock, and pyroshock during their trip to orbit. Such loads usually develop due to a separation event through the activation of pyrotechnic devices and might be transmitted throughout the entire structure and seriously affect electronics components' service performance. It is crucial to study whether the instruments would resist such a harsh environment. Different instruments are validated with various experimental setups, most of which are open-loop systems. Therefore, due to the vulnerability and high cost of the space instruments, the designed experimental setups should be calibrated with dummy equipment to ensure the desired shock level is applied, which takes considerable time and effort. In this context, the current study investigates the potential of the explicit finite element method in designing a ringing plate pyroshock test system and the phase of calibration tests. In order to realize this, a set of preliminary finite element simulations are performed, and the design process of the ringing plate test system is presented. Various experiments are conducted with the designed and manufactured test bench. The obtained Shock Response Spectrum (SRS) responses are fitted to the explicit finite element simulations, which show good agreement after sensitivity analysis. Then the simulations are repeated with the dummy instrument using the fitted parameters, and the potential of the numerical approach to predict a realistic response is discussed.