1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi'nin Arap vilayetlerindeki etkileri
The effects of the Russo-Turkish War of 1877-1878 on the Arab provinces
- Tez No: 665036
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi'nin Arap vilayetlerine etkileri incelenmiştir. Bahsi geçen harp, son dönem Osmanlı tarihi açısından oldukça önem taşımaktadır. Ciddi toprak kayıplarıyla karşı karşıya kalınan bu harp sonrasında Osmanlı Devleti genelinde yeniden yapılanmaya gidilmiştir. Bu yapılanma sürecinden Arap vilayetleri de paylarına düşeni almışlardır. II. Abdülhamid'in tahta çıkmasıyla birlikte kendisini göstermeye başlayan iç ve dış problemler, dönemin karışıklıklar içerisinde ve bu karışıklıkları ortadan kaldırma teşebbüsleriyle geçmesine neden olmuştur. Ortaya konulan teşebbüslerden kimi başarılı olmuş kimi ise tesir gösterememiştir. Bu teşebbüslerin karşısında ise en büyük engellerden birisi olarak malî yetersizlikleri göstermek mümkündür. Nihayetinde çalışmamıza konu olan Arap vilayetleri de gerek iç gerek dış sorunlarla başbaşa kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the Russo-Turkish War of 1877-1878 on the Arab provinces were examined in this study. The mentioned war is very important in terms of last periods of the ottaman empire. After this war which faced serious territorial losses, reconstruction was carried out throughout the Ottoman State. From this reconstruction, the Arab provinces also got their share. The internal and external problems that began to manifest themselves with II. Abdulhamid's accession to the throne caused the period to pass in chaos and with attempts to eliminate the chaos. These attempts were sometimes successful, and sometimes failed to show any effect. It is possible to show financial inadequacies as one of the biggest obstacles. As a result, the Arab provinces which are the subject of this work, came to face both internal and external problems.