Zihin felsefesinin tarihsel gelişimi
Historical development of philosophy of mind
- Tez No: 665042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Zihin felsefesinin kökleri Antik Yunan'a kadar dayanmaktadır. Ruh düşüncesi, insanın düşünen canlı olarak bilinmesi, insanı diğer tüm şeylerden ayırmaktadır. İnsan-ruh-beden tartışmalarında genel olarak ruhun bedeni kontrol eden güç olarak düşünülmektedir. Platon ise ruh ve beden konusunda ruhu özne olarak görmektedir. Modern dönemde, Descartes'te de görülen düalist yaklaşım Çağdaş döneme kadar etkinliğini korumaktadır. Dil felsefesinde Wittgeinstein'in dil oyunu ve nörolojinin etkisiyle zihin felsefesi beyinsel etkileşim ve yapay zekâlar üzerinden tartışılmaya başlanmaktadır. Ruh kavramı yerini bilinç kavramına bırakmıştır. Searle bilinç, algı kavramlarını beyinsel faktörler üzerinden incelerken, Turing Testine karşı yapay zekânın insan gibi düşünemeyeceği konusunda Çin Odası Argümanını geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The roots of the philosophy of mind go back to Ancient Greece. The thought of the soul, the knowing of man as a thinking creature, distinguishes man from all other things. In human-soul-body discussions, the soul is generally considered as the power that controls the body. Plato sees the soul as the subject in terms of soul and body. In the modern period, the dualist approach seen in Descartes has been effective until the Contemporary period. With the influence of Wittgeinstein's language game and neurology in philosophy of language, philosophy of mind begins to be discussed over cerebral interaction and artificial intelligence. The concept of soul has left its place to the concept of consciousness. While Searle examines the concepts of consciousness and perception through brain factors, he develops the Chinese Room Argument against the Turing Test that artificial intelligence cannot think like a human.