Tarih öğretiminde 'hayal gücü'nün geliştirilmesi
Developing historical imagination in history education
- Tez No: 159422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
VI ÖZET Tarih eğitimi, geçmişi, geçmişte yaşayan insanların bakış açılarını ve anlayışlarını keşfetmeyi öğrencilere kazandırılacak en temel hedeflerden birisi olarak ortaya koymuştur. Hayal gücü sayesinde öğrenci, tarihte meydana gelen olaylar ve yaşayan insanlar hakkında geniş bir birikim elde edecek ve kendi kimliğini şekillendirebilecektir. Tarihsel hayal gücü ile öğrencilerin tarihi yaşamaları mümkün olacaktır. Böylece öğrencilerin tarihsel olguların güncel yaşamdaki yansımalarım görmeleri, onları tarihin dışında değil içinde bulunmaya sevk edecektir. Öğrenci, tarihi hissedecek ve geçmiş ile özdeşleşebilecektir. Bu araştırma, anlamak için tarihi nasıl öğretmeli problemini ve bu amaçla tarihsel hayal gücünün nasıl kullanılacağını tespite yönelik bir çalışmadır. Bu bağlamda anlama için öğretmeye yönelik bir çerçeve ele alınmakta ve öğrencilerin böylesi problemlerle nasıl baş edebilecekleri tartışılmaktadır ve tarihsel hayal gücünü kullanarak öğrencilerde tarihsel anlamanın nasıl mümkün olacağı üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, önceki öğrenilenlerin bir ünitenin tasarlanmasında nasıl kullanılacağı ve son olarak bu çalışmadan ortaya çıkan pratik tavsiyeleri görebilirsiniz. Tarihsel hayal gücünün tam bir tanımını yapabilmek için öncelikle; hayal, hayal gücü kavramları ve hayal gücü ile öğrenme ilişkisi üzerinde ayrıntılarıyla durulmuştur. İkinci bölüme tarihsel hayal gücünün kullanım bakımından bilişsel alana ait olduğu açıklanarak başlanmıştır. Ardından, bilişsel gelişim açıklanmıştır. Bu noktada özellikle bu alandaki en yetkin bilim adamı olan Piaget'nin görüşleri vurgulanmıştır. Daha sonra üçüncü bölümde, bir şeyi anlamayı gerektiren anlama için öğretme çerçevesinin, o şeyle ilgili bir performans repertuarına sahip olmayı zorunlu kıldığı belirtilmiştir. Anlama için öğretme çabasının dört önemli özelliği içermesi gerektiğine değinilmiştir: Üretken bir konu üzerine inşa edilmeli, hedefleri anlamayıVII sağlamalı, hedefleri içine alan anlama faaliyetlerini tasarlama ve bu anlama hedefleriyle açıkça ilişkili ve bundan dolayı konunun doğasını yansıtan bir sürekli değerlendirme yapılandırılmalıdır. Ayrıca öğrencilerin tarihsel anlamaya ulaşabilmeleri için gerekli zihin alışkanlıkları ve tarihsel anlama noktasında karşılaşılan zorluklan etkisiz hale getirmek için yedi strateji incelenmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak, tarihsel hayal gücünün tanımı yapılmıştır. Tarihsel hayal gücünü bir tarih felsefesi biçiminde ele alan tarihçi ve felsefeci Collingwood'un görüşleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu bağlamda tarih yazımı ve edebi üslup ilişkisi de incelenmiştir. Son bölümde ise, hayal gücünün öğrencilerde nasıl geliştirileceği ve tarih dersinde tarihsel hayal gücünün nasıl uygulanabileceği bir etkinlik örneği ile açıklanmıştır. Hayal gücünün tarih öğretiminde kullanılması hususunda faydalı olacak genel pedagojik taktiklerin bazıları özetlenmiştir. Sonuç aşamasında ise, tarihsel hayal gücünün tarih öğretimine uygulanması ile ilgili değerlendirmeler ve öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Investigating the past and perspectives of the people who lived inthe past is one of the most important aim of teaching history. By means of applying historical imagination, students can improve their experiences and be aware of their identities. Our inquiry demands on how history should be taught and how historical imagination can be put in practice. By this way, we construct a framework which includes teaching history by applying historical imagination method. Teaching historical imagination also provides an understanding of the other historical skills and concepts. Historical imagination is considered with the same meaning of historical empathy in history literature. So that, historical imagination historical empathy have been used inthe name of each other. We have explained the connection among learning, understanding and cognitive devolopment. So, imagination that we have considered is situatede in cognitive domain; not in affective concept. At first part, image, imagination and education have been considered. And then we mentioned that how imagination can participate in education. At the second section firstly, we have explained cognitive development, then by the help of this, we have mentioned historical thinking. Some historians and history education researchers as Collingwood, Knight, Lee, Ashby and Jenkins have studied about the subject of historical imagination. At the whole part of the study, we referred to these authors. At the third part, a historian's working method have been explained. In the fourth part, historical imagination and historical empathy have been defined. Also, how historians apply historical imagination in their works is explained. The last section of the study is about putting in practice of historical imagination in history classrooms and some of pedagocics strategies which can improve teaching andfinding out the historical imagination. As a conclusion, historical imagination is tried to be explained in these aspects in this dissertation. Also some recommendations are suggested about applying historical imagination as teaching history.