Mekanın içinde dışında olmanın fenomenolojisi
Phenomenology of being inside outside of the place
  1. Tez No: 142858
  2. Yazar: BANU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
MEKANIN İÇİNDE VE DIŞINDA OLMANIN FENOMENOLOJISI ÖZET Bu çalışmada, fenomenolojik bakış açısı kapsamında mekanın içinde ve dışmda olmanın araştırılması yapılmıştır. Öznenin dünya ile ilişkisinin bir yorumu olarak genişleyen fenomenolojinin, ilk olarak tarihsel gelişimine, daha sonra mimarlık ile olan ilişkisine değinilmiştir. Felsefe, insanın dünya ile ilişkisinin ve dünyadaki yer arayışının sorgulanması olarak ele alındığında, mimarlığın, felsefeye ve felsefenin insan için dünyada aradığı yere, somut mekanlar sunduğu görülmektedir. Felsefi bir yaklaşım olan fenomenoloji ise açık bir şekilde mimarlığın kurduğu bu mekanları, yerleşmeleri işaret etmektedir. Bu çalışmada, insanlann çevreleriyle anlamlı ilişkiler kurduğunu tanımlayan fenomenolojinin işaret ettiği, insanın dünyadaki yerinin, 'yaşantı', 'çevre', 'yer' (mekan) den ayrı düşünülemeyeceği ve öznenin dünyada oluşunu anlam, deneyim, beden ve yönelim gibi sahip olduğu özellikler ile bu kavramların etkileşimli bütünlüğü 'içinde' cisimleştirdiği gösterilmiştir. İnsanın yaşantı, çevre ve yerden ayrı düşünülemeyeceğinin çıkış noktası olarak, fenomenolojinin temellerini üzerine kurduğu, özne nesne ilişkisi ele alınmıştır. Bu doğrultuda, fenomenoloji öncesi düşünsel yaklaşımların özne nesne ilişkisi kapsamında, öznenin dünya ve mekan ile kurduğu ilişki, tarihsel bir yaklaşım ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, mimarlığın sunduğu cisimleşmiş içeride dışarıda olabilme ilişkisi, zihin felsefesinin sunduğu, dünyayı zihnin içinde dışında bilmeye dönüştürülerek ele alınmıştır. 'Yaşantı', 'yer duygusu', 'yerleşme' fenomenolojik olarak insanın dünyadaki yer arayışının ve varoluşunun somutlandığı kavramlar olarak ele alınmıştır. Bu kavramlar yaşanan mekan, varoluş mekanı tanımlamaları altında ev, kasaba şehir, doğal mekanlar ve peyzaj olarak katmanlaşarak, mekan hissini oluşturduğu gösterilmiş, her katmandaki farklı mekan hissinin ise inşam içeride olmaya davet ettiği vurgulanmıştır. Mekana aidiyet ve öznenin mekan içinde mekanın nitelikleriyle kimlik kazanması, yerleşme ve yer duygusunun strüktürü olarak ele alınmış, bu bakımdan kimlik ve aidiyet kavramları anahtar sözcükler olmuştur. Çalışmada mekanın içinde olmak, bir yere aidiyet ve kimlik kazanmanın strüktürü üzerinde yükselen yerleşme kavramı ile tammlanırken, mekanın dışmda olmak başka bir yere, başka bir uzaya ait olan bireylerin 'öteki' lerin varlığı işaret edilerek ele alınmıştır. 'Öteki' kavramı diğer uzayı tammlamış ve diğer uzayda mekanın içine dahil olan yabancıyı işaret etmiştir. Yabancı kavramı, göçmenler ve göç hareketleri, turistlerin mekana bakışı ile ilişkilendirilirken, mekandan yabancılaşma diğer bir mekanın dışında olmanın fenomenolojisi olarak tartışılmıştır. VIMekanın içinde ve dışında olmak bir sınır olmadan tanımlanmaz. Duvar, zemin ve çatı temel mimari arketipler olarak mimari mekanın sınırlarını oluştururken, kişisel mekan psikolojik, biz ve onlar, yabancı gibi kavramlar sosyolojik sınırları kurarlar. Bu bakış açısıyla çalışmada mekanın içinde ve dışında olmanın strüktürünü kuran psikolojik, sosyolojik boyutla birlikte cisimleşen sınır kavramı tartışılmış, globalizasyon, akan mekan, mekanın teknolojik topolojisi kavramlarıyla sınırsızlık boyutuna taşman sınır kavramının, çağdaş kültür ve sosyal bilim araşurmalarındaki tammlamalanyla, iç ve dış kavramları yeniden ele alınmıştır. Mekanın içinde ve dışında olmak antropolojik ve sosyolojik çalışmalarda ilk elden araştırma olarak tanımlanılır. Bu yöntem özellikle araştırmacının, araştırma içindeki rolünün ve bakış açısının değerlendirilmesi olarak ele alınmıştır.. 'Odamın içindeki odanın dışında yaşamak', izmit Değirmendere, Yüzbaşılar caddesi No:6 da ki apartman dairesinin altıncı katmda bulunan kişisel odamda, psikolojik sınırların bir metaforu olarak geçici ve şeffaf sınırlarımın inşası ile oluşturuldu ve içerinin içine dışarıyı dâhil eden bir içe izin verildi. Bu kurulumun deneyimleri, mekanın içinde ve dışında olma hissini sağlayan sınırların üzerinden, ilk elden bir katılımcı olarak otobiyografik öykümün üzerine inşa edildi. Mekanın içinde ve dışında olmanın sosyolojik ve psikolojik boyutlarındaki 'yabancılaşma', 'öteki', 'aidiyet', 'korku, endişe' 'yabancı', 'göçmenlik' kavramları, kolaylıkla sınırların kırılması yada inşası üzerinden deneyimlendirilerek değil, sınırların deneyimlendirilmesiyle içeride ve dışarıda olmanın farkına varılması sağlandı. vıı
Özet (Çeviri)
THE PHENOMENOLOGY OF BEING INSIDE OUTSIDE OF THE PLACE SUMMARY In this study, being inside and outside of the place in the view of phenomenological aspects was researched. The phenomenology extended as comment of subject's relation with world was researched its historical development at first, and after its relation with architecture Philosophy that is considered to searched as man's relation with the world and its looking for place in the world have been seen to propose concrete place from architecture to philosophy and its looking from place in the wold for man. Phenomenology as philosophical approach has marked clearly this place, dwelling where were built by architecture. In this study, phenomenology signed that man defines to set meaningfull relations with their environment shown that human positioned in the world, 'living', 'environment', 'place', that subject's being in the world having properties, such as; meaning experience body and orientation had concepts with interaction in whole embodied. The relations between subject and object based on the phenomenology that could not be considered diffrently as point out from dealt with. In this direction, subject's relation set its world and place with that includes in mental approaches, before phenomenology, of the relations with object and subject was assessed with the historical approach. In this assesment, the relation embodied beign inside outside offered by architecture was dealt with mental psychology converting to know being inside outside. 'Living', 'Genius Loci, 'Dwelling' as phenomenological were dealt with man's looking for place and concepts be made concrete its existance. This concepts as layered that living place, existance place under the definition on home, country, natural places, landscape displayed to form genius loci place, that diffent genius loci of each layers conveyed to invite human being inside. Belong to place and subject getting identity with quality in the place we dealt with as the structure of dwelling and genius loci. Inthis term, concepts of identity and belongness were key words. In this study, While being inside the place was defined as dwelling concepts increasing on the structure belong to place and getting identity, being outside was dealt with the existance of“Others individuals who belong to other space place. ”Others" concept was defined to other space and stranger within place in the other space. When stranger concept was related to looking at place within immigrants and immigrant's movements, tourist, alienation from place was argued as being outside other place of phenomenology. Being inside and outside of the place is not definde without boundaries. When wall, ground, and roof as a architectural archetypes form the boundaries of architectural vmplace, it constructs psychological and sociological boundaries, such as; private place, our and their, stranger. In this view, it was argued that the boundary concept setting the structure of being inside and outside of the place were embodied with the dimensions of the sociology and psychology.The concept of boundary moved with concepts, such as; globalization, flow place, topology of technical place to boundless was again dealt with definitions of inside outside concepts in the research in the contemporary culture and social science. As being inside and outside of the place in the phenomenological researchs were exposed, it is significant that the feeling of the place was recognized. In this study, anthropological and sociological being inside and the outside is defined as first research. This method was dealt with the assessment of the researhers's role and view in the research. 'To live outside of the room in my room', In my private room where Izmit Değirmendere, Yüzbaşılar Caddesi No: 6 on the sixth floor, the construction of the my tarnsparent and temporary boundaries as a metaphor of psychological boundary were formed and inside be included outside into inside was allowed. This experience of the settings was built on my autobiographical story as participant on providing me to feel being inside and the outside of the place. Being inside and ouside of the place in the concepts of psychological and sociological dimensions. The concepts, such as; alienation, others belong to fear, worry, stranger, immigrant, in the psychological and sociological dimensions of the being inside and outside of the place was experienced with boundaries to be awared of being inside and outside. IX